Komputer to narzędzie

Czy wszyscy wiedzą, jakie obrazy maluje Beksiński? Jeśli nie - każdy się dowie, a nawet zobaczy... A to dopiero pierwsza z trzech części monografii polskiego artysty.

Polski rynek wydawnictw multimedialnych ukierunkowany jest głównie na młodego odbiorcę, który może wybierać spośród niemalże setek programów edukacyjnych i edukacyjno-rozrywkowych. „Ambitniejsza” oferta jest skromna. Choć księgarnie pełne są wspaniałych albumów poświęconych sztuce, nie przekłada się to na ilość ich komputerowych adaptacji. Tym cenniejsza jest więc inicjatywa firmy Media Service, wydawcy trzyczęściowej monografii twórczości Zdzisława Beksińskiego.

To artysta znany nie tylko miłośnikom fantastyki – jego charakterystyczny styl, pozwalający natychmiast go rozpoznać, ma swoich zagorzałych wielbicieli. Pierwsza część monografii zatytułowana Komputerowy fotomontaż zawiera przeszło 170 obrazów powstałych w latach 1997-2000. W chwili publikacji niniejszego tekstu na rynku powinna być już dostępna druga część, zatytułowana Okres fantastyczny. Zawierać będzie ona ponad 325 reprodukcji dzieł powstałych w latach 1969-1986. Część trzecia zostanie wydana w październiku.

Nierzeczywiste kompozycje silnie działają na wyobraźnię – dobrze, że dzięki lupie można przyjrzeć się szczegółom warsztatu artysty.

Zawartość prezentacji została podzielona na kilka rozdziałów. Najważniejszym jest bez wątpienia Galeria. Program pracuje w rozdzielczości 800×600, chcąc więc obejrzeć szczegóły obrazów, warto uaktywnić funkcję lupy. Pliki graficzne są też dostępne bezpośrednio z płyty CD. W dziale Biografia znalazła się ciekawie przedstawiona linia czasu. Oprócz ważniejszych wydarzeń z życia Beksińskiego zaznaczono na niej wystawy, na których prezentował on swoje prace.

Oprawa części O sobie jest mało atrakcyjna – cztery krótkie sekwencje wideo nie dają się powiększyć ani wygodnie przewijać. Film w dziale O warsztacie również podlega wspomnianym ograniczeniom, chaotyczne ruchy kamery i nieprzemyślany montaż umniejszają zaś jego atrakcyjność. Znacznie lepiej prezentują się sekwencje statyczne, przedstawiające m.in. etapy pracy nad obrazami. Całość uzupełnia kolekcja piętnastu publikacji prasowych poświęconych Beksińskiemu i czytany przez lektora komentarz. Beksiński. Komputerowy fotomontaż to cenna pozycja. Staranne opracowanie i wykonanie – mimo wspomnianych usterek – pozwalają czerpać dużą przyjemność z obcowania ze sztuką.

Beksiński. Część 1 – komputerowy fotomontaż

Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 200 MMX, 32 RAM, Windows 9x/ME/2000
+ wysoka jakość reprodukcji
+ przyjazny i wygodny interfejs
– słaba jakość prezentacji wideo
Producent: Media Service, Gliwice
tel.: (32) 239 44 96
faks: 239 44 97
e-mail: [email protected]
http://www.mediaservice.com.pl/
Cena: 60 zł

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.