Nie pozwoli Ci zapomnieć

Opis programu Supełek NxG 1.0.0.

Jeżeli macie problemy z pamiętaniem o ważnych terminach i zdarzeniach, to Supełek jest programem przeznaczonym właśnie dla Was. Użytkownicy Outlooka zapewne nie zechcą zrezygnować z bogatego w funkcje Kalendarza. Jednakże osoby, które dotąd nie korzystały z tego profesjonalnego narzędzia, powinny rozważyć możliwość zamiany wiecznie „zdobiących” monitor żółych karteczek na niewielką i bardzo pomocną aplikację.

Po zainstalowaniu Supełka nie będziecie się już zastanawiali, spoglądając na kalendarz, czy przypadkiem czegoś ważnego nie przeoczyliście. Program oprócz funkcji przypominania pozwala również tworzyć i „przyklejać” do Pulpitu Windows podręczne notatki o formie i wyglądzie, który nam najbardziej odpowiada.

„Przyklejane” na Pulpicie za pomocą Supełka notatki mogą mieć dowolny wygląd. Na tym jednak nie kończą się spore możliwości konfiguracyjne programu.

Pierwowzorem Supełka był MoonWalker, jednak jego autorzy zrezygnowali ze zbędnego balastu, jakim były funkcje komunikacyjne tego drugiego programu. Trzeba przyznać, że było to trafne posunięcie, gdyż w dobie panowania ICQ i Gadu-Gadu na wielu komputerach z pewnością znajduje się już od dawna co najmniej jeden z nich.

Autorzy znacznie rozbudowali natomiast funkcje związane z zarządzaniem czasem, uzyskując nietypowy, ale bardzo prosty w użyciu terminarz. Każdy, kto choć trochę jest obeznany z obsługą programów w Windows, szybko i intuicyjnie odnajdzie potrzebne funkcje oraz elementy.

Aplikacja składa się z dwóch głównych części, które się wzajemnie uzupełniają. Są to Menu główne ­ wywoływane na pasku zadań i dające dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji programu ­ oraz Centrum Dowodzenia, zawierające narzędzia służące do zarządzania zadaniami, notatkami oraz opcje konfiguracyjne.

Część funkcji dotyczących wybranych poleceń systemowych jest dostępna wyłącznie z Menu, które jest niezależnym od Centrum Dowodzenia sposobem komunikowania się z Supełkiem. Menu dostępne jest wyłącznie po kliknięciu ikony znajdującej się obok zegarka na pasku zadań Windows. Dzięki niemu mamy m.in. możliwość łatwego i szybkiego dostępu do ulubionych stron WWW. Można stąd także szybko zmienić rozdzielczość ekranu, włączyć wygaszacz ekranu, wysłać e-maila lub zamknąć system.

Centrum Dowodzenia jest drugim po Menu, najważniejszym miejscem w programie. Za jego pomocą na zakładce Ustawienia wpływamy na sposób działania programu oraz na jego wygląd. Centrum to również miejsce służące do zarządzania notatkami i zadaniami. Nowe zadania tworzymy za pomocą kreatora. Polega to na wprowadzaniu przypomnień o ważnych dla nas terminach. W tej części Centrum mamy również dostęp do wszystkich funkcji modyfikacji czy usuwania aktywnych oraz nieaktywnych zadań. Notatki to druga forma przypominania oferowana przez Supełka. Polega ona na edycji niewielkich „karteczek” umieszczanych na pulpicie. W tej części Centrum możemy tworzyć nowe notatki, modyfikować te już istniejące, a także usuwać je lub decydować o ich ukrywaniu lub pokazywaniu. Notatki umieszczane są na pulpicie ­ zależnie od naszych preferencji ­ pod innymi oknami lub zupełnie na wierzchu. Dzięki nim łatwo zapiszemy jakąś podręczną treść, uwagę lub pomysł bez potrzeby zamykania okien innych aplikacji.

Opcją, która na pewno zaciekawi wielu użytkowników, jest możliwość zmiany skór notatek. W tym celu możemy skorzystać z dołączonego zestawu lub za pomocą edytora nadać notatkom niepowtarzalny kształt, zgodny z naszymi upodobaniami.

Ustawienia programu pozwalają dodatkowo na edycję skrótów klawiaturowych, określanie warunków pracy zadań i notatek, a także parametrów związanych z preferowanym językiem interfejsu oraz sposobem działania programu.

Supełek dobrze spełnia oczekiwania i dlatego można się spodziewać, że zgodnie z zamierzeniem autorów szybko znajdzie spore grono entuzjastów.

Supełek NxG 1.0.0
Wymagania: Pentium 166, 16 MB RAM, Windows 9x/Me/NT/2000, ok. 3,5 MB na dysku
+ edycja skór notatek
+ dostęp do funkcji systemowych
Producent: CreamSoft, Myślenice
http://www.creamsoft.com.pl/
Rejestracja: 39 zł (1 stanowisko)
W pełni funkcjonalną wersję testową (do 40 uruchomień) programu Supełek NxG 1.0.0 można pobrać w sekcji Download serwisu CHIP Online