Nowe asy z talii AMD

Zmiany w najnowszych procesorach AMD z jądrem Palomino.

Starcie procesorowych gigantów wkracza w nową fazę. Premiera kości opartych na jądrze Palomino świadczy o wzrastającej sile AMD.

Athlon 4 — skojarzenie z Pentium 4 jest nieuniknione. Nazwa ma uzasadnienie nie tylko marketingowe. Nowy Athlon jest rzeczywiście czwartym członkiem tej rodziny (wcześniej były wersje K7, K75 oraz Thunderbird), ale zaprojektowanym od nowa. Z drezdeńskiej fabryki wyjeżdżają teraz procesory o miedzianych ścieżkach (technologia 0,18 um), złożone z 37,5 miliona tranzystorów i powierzchni układu zwiększonej ze 120 do 128 mm

2

. Nowe jednostki są wydajniejsze – wedle danych AMD – o 3-16% i pobierają o 20% mniej energii niż poprzednie modele.

Czy po premierze nowych wersji Athlonów i Duronów sytuacja na rynku notebooków i serwerów zacznie przypominać tę, którą znamy z komputerów klasy desktop?

Athlon 4 jest przeznaczony do komputerów przenośnych – wersja „biurkowa” pojawi się jesienią. Krytycznym parametrem jest więc mały pobór mocy (od 22 W dla jednostki 850 MHz do 24 W dla 1 GHz), ale bardzo istotne jest też właściwe zarządzanie jej poborem. Służąca temu technologia PowerNow! jest bardziej zaawansowana niż intelowskie SpeedStep, oferuje bowiem aż 32 poziomy ustalania wydajności procesora (Intel tylko 2). Pozwala to wydłużyć o 30% czas pracy na bateriach. W strukturę Athlona 4 wbudowano też diodę zabezpieczającą przed przegrzaniem.

Główne źródło większej wydajności procesorów z jądrem Palomino tkwi w przebudowanej konstrukcji buforów TLB (Translation Lookaside Buffer), które zamieniają adresy z pamięci RAM na adresy pamięci cache. Bufory te są teraz w pełni sprzętowe – nie wymagają żadnego wsparcia ze strony oprogramowania. Zminimalizowanie liczby nietrafionych odwołań pamięci podręcznej jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii exclusive cache i zwiększeniu rozmiaru jednego z buforów TLB. Ostatnią nowością jest 3DNow! Professional, pod którą kryje się zestaw instrukcji Enhanced 3DNow! wzbogacony intelowskimi rozkazami SSE.

Listę premier procesorów z jądrem Palomino uzupełniają: Duron przeznaczony dla notebooków (zmniejszony w stosunku do Athlona cache L2 z 256 KB do 64 KB) oraz Athlon MP. Ten ostatni, taktowany zegarem o częstotliwości 1 lub 1,2 GHz, przeznaczony jest do instalacji w serwerach i silnych stacjach roboczych. Główne atuty Athlona MP to możliwość pracy w konfiguracji dwuprocesorowej (z nowym chipsetem AMD 760 MP) i duża wydajność.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
AMD
http://www.amd.pl/