Nowy zawodnik

Producenci programów do nauki języka przekonują nas na każdym kroku, że nauka języka nie musi być nudna. Rzeczywistość nie bywa tak różowa. A jak jest w przypadku tego programu?

Jak przywiązać do portalu jego użytkowników i przyciągnąć nowych? Na przykład ofiarowując im bezpłatny program do internetowych pogaduszek. Bodajże z takiego założenia wyszedł czołowy polski portal i opracował komunikator internetowy Kontakt .

Atrakcją komunikatora Wirtualnej Polski jest mechanizm systemu mowy. Nie jest on jednak instalowany domyślnie – dodatkowy moduł trzeba pobrać ze strony WP.

Tym samym do grona konkurujących ze sobą w Polsce aplikacji tego typu (przegląd komunikatorów opublikowaliśmy w CHIP-ie 2/2001, s. 182) dołączył nowy zawodnik. I to nie byle jaki – przyznać trzeba, że ma spore szanse na sukces. Oferuje bowiem wszystko to, co ma konkurencja, i coś jeszcze.

Oczywiście przekazywanie krótkich wiadomości tekstowych – to istota programów tego typu. Wysyłanie SMS-ów – a jakże. Ale już obsługa konta pocztowego to coś, na co polski odpowiednik, czyli Gadu-Gadu, nie pozwala. ICQ ma wprawdzie funkcje tego typu, lecz dla wielu ludzi są one trudne w użyciu. Z drugiej strony posługując się tym ostatnim, nie jesteśmy przywiązani do konta pocztowego Wirtualnej Polski. Jego założenie jest konieczne, jeśli chcemy używać Kontaktu.

Dużą zaletą, zwłaszcza w oczach amatorów „icka” nękanych kłopotami z łączeniem się z amerykańskimi serwerami, jest brak problemów przy połączeniach z serwerem WP. Kontakt łączy się natychmiast i działa szybko. Ma to dodatkowe znaczenie, jako że ustawienia programu, m.in. lista znajomych, przechowywane są na serwerze.

Kolejna „wartość dodana” to zakładki Moja WP – zbiór kilkudziesięciu serwisów informacyjnych. Korzystając z nich, sprawdzimy np. pogodę lub najnowsze wiadomości bez uruchamiania przeglądarki. Swego rodzaju gadżetem jest instalowany opcjonalnie system syntezy mowy, odczytujący sztucznym głosem robota naszą pocztę lub wiadomości. Warto zastanowić się nad instalacją funkcji syntezy – choć z jednej strony ułatwia interakcję z Kontaktem, to z drugiej jest dość pamięciożerna i może spowalniać słabsze komputery.

Naturalnie Kontakt cierpi jeszcze na drobne przypadłości wieku dziecięcego, nie wpływają one jednak na ogólną pozytywną ocenę programu. A czy zdobędzie on wieksze grono użytkowników? Do lektury kilku uwag na ten temat zapraszam na stronę 26 bieżącego numeru CHIP-a.

Kontakt 1.0.2
Wymagania: PC Pentium 100, 32 MB RAM, Windows 9x/Me/2000, ok. 700 KB na dysku
+ wysyłanie SMS-ów
+ synteza mowy
+ integracja z pocztą Wirtualnej Polski
+ przechowywanie ustawień programu na serwerze
– konieczność posiadania konta pocztowego WP

Producent: Wirtualna Polska, Gdańsk
http://www.wp.pl/
Cena: freeware
W dziale Software | Nowe produkty znajduje się omawiany program

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.