Nuka-cola dla każdego!

Recenzja gry Fallout: Tactics

Pokutuje przekonanie, że gry komputerowe to nowoczesny odpowiednik bajek dla dzieci. Lepiej jednak nie opowiadajmy najmłodszym tak ponurych historii jak te z serii Fallout.

Elvis nadal żyje, choć promieniowanie mu nie służy.

Najnowsza część serii –

Fallout: Tactics — to rozrywka zdecydowanie dla dorosłych. Nie tylko ze względu na często padające z ekranu inwokacje do pań lekkiego prowadzenia się i inne słowa, uznane powszechnie za obelżywe. Nie tylko przez tryskającą krew, urwane kończyny i dziesiątki trupów. Najistotniejsza jest tu mroczna, pozbawiona nadziei fabuła. Nie ma łatwych uproszczeń, przemilczania drastycznych kwestii, hollywoodzkich happy endów. Jest przemoc, rasizm, prostytucja i choroby weneryczne. Kolejne „Opady” (ang. Fallout) to przede wszystkim opowieść o spełnionym koszmarze.

Świat Mad Maxa

Doszło do globalnej wojny atomowej. Nieliczni przetrwali w schronach, większość zginęła, a pozostali przystosowali się do życia w skażonym, spustoszonym świecie. Powszechne są mutacje i choroby popromienne. Po pustkowiach grasują okrutne bandy, a wypalone ruiny miast to domena olbrzymich karaluchów. Ludzie próbują się na nowo organizować, ale w większości skupisk rządzą kryminaliści różnego kalibru. Witaj w nowym wspaniałym świecie!

Ruiny schronu pełne porzuconego sprzętu i gigantycznych karaluchów – ile razy staliśmy o krok od takiej przyszłości?

Fallout: Tactics to gra strategiczna z elementami Role- -Playing-Game. Jako żołnierz Bractwa Stali – organizacji dążącej do odrodzenia ludzkości – wykonujemy zlecone misje: od uwolnienia wodza zaprzyjaźnionej wioski, odbicia zakładników, przez ochronę konwoju z zaopatrzeniem, po penetrację zrujnowanych magazynów. Do dyspozycji mamy drużynę liczącą do 6 osób oraz takie uzbrojenie i wyposażenie, jakie zdobędziemy.

Każda postać określona jest przez kilka podstawowych parametrów (siła, wytrzymałość, szybkość, inteligencja itp.) oraz długą listę dodatkowych umiejętności i cech, które mogą opanować w różnym stopniu. Do najistotniejszych współczynników należą punkty akcji (PA) – każda czynność (chodzenie, strzał, przeładowanie broni, sięgnięcie do plecaka) wymaga zużycia od jednego do kilku PA. Gdy postać wyczerpie ich limit, do końca tury nic nie zrobi, ale w następnej znów jest zdolna do działania.

Szybko i na punkty

Walki mogą rozgrywać się w naprzemiennych turach (jak to miało miejsce w klasyce: pierwszej i drugiej części Fallout, seriach UFO czy Jagged Alliance) lub w czasie rzeczywistym. Ten ostatni wariant również uwzględnia PA – odnawiają się one z czasem, ale jeśli się skończą, postać staje i musi chwilę odpocząć. Wojownik mający dużą liczba punktów jest więc szybszy i częściej strzela. Przy okazji uwzględniane są też inne czynniki, jak np. umiejętność skradania się oraz percepcja (decyduje m.in. o tym, kto pierwszy dostrzeże nieprzyjaciela). To unikatowe rozwiązanie stanowi przełom w grach taktycznych – pozwala na dynamiczną zabawę wieloosobową, a przy tym pozwala uniknąć sytuacji, że zawsze wygrywa ten, kto szybciej klika.

Gra została w pełni spolszczona, a w podkładaniu głosów uczestniczyli najwięksi twardziele polskiego kina: Mirosław Baka i Andrzej Chyra. Nie ma niestety Bogusława Lindy, który zapewne powiedziałby: „Co ty wiesz o rzucaniu bomby atomowej?” W przekładzie udało się zachować żartobliwe aluzje kulturowe (bardzo sfrustrowani, bo już niepotrzebni Czterej Jeźdźcy Postapokalipsy) i doskonały, wisielczy humor w opisach przedmiotów i dialogach (ofiara napromieniowania z entuzjazmem deklaruje: „Będę biegł dopóki mi nogi nie odpadną”).

Fallout: Tactics
Liczba CD: 6 (Fallout: Tactics, dodatki, Fallout 1 i 2)
Język: polski i angielski (Fallout 1 i 2)
Wymagania:
PC Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, karta graficzna 4 MB RAM, Windows 9x/Me/2000,
ok. 750 MB na dysku
+ cała seria w jednym zestawie
+ mroczna, „dorosła” fabuła
+ oryginalny system walki
-problemy ze stabilnością
Producent: Interplay, USA
http://www.interplay.com/falloutbos/
Dostarczył: CD Projekt, Warszawa
tel.: (22) 519 69 50, faks: 519 69 51
e-mail: [email protected]
http://www.cdprojekt.com/
Cena: 99 zł