Nuka-cola dla każdego!

Najnowsza część jednej z najlepszych, a przy tym najbardziej ponurych serii gier oferuje przełomowe rozwiązania uatrakcyjniające zabawę wieloosobową. Tylko dla dorosłych!

Pokutuje przekonanie, że gry komputerowe to nowoczesny odpowiednik bajek dla dzieci. Lepiej jednak nie opowiadajmy najmłodszym tak ponurych historii jak te z serii Fallout.

Elvis nadal żyje, choć promieniowanie mu nie służy.

Najnowsza część serii –

Fallout: Tactics — to rozrywka zdecydowanie dla dorosłych. Nie tylko ze względu na często padające z ekranu inwokacje do pań lekkiego prowadzenia się i inne słowa, uznane powszechnie za obelżywe. Nie tylko przez tryskającą krew, urwane kończyny i dziesiątki trupów. Najistotniejsza jest tu mroczna, pozbawiona nadziei fabuła. Nie ma łatwych uproszczeń, przemilczania drastycznych kwestii, hollywoodzkich happy endów. Jest przemoc, rasizm, prostytucja i choroby weneryczne. Kolejne „Opady” (ang. Fallout) to przede wszystkim opowieść o spełnionym koszmarze.

Świat Mad Maxa

Doszło do globalnej wojny atomowej. Nieliczni przetrwali w schronach, większość zginęła, a pozostali przystosowali się do życia w skażonym, spustoszonym świecie. Powszechne są mutacje i choroby popromienne. Po pustkowiach grasują okrutne bandy, a wypalone ruiny miast to domena olbrzymich karaluchów. Ludzie próbują się na nowo organizować, ale w większości skupisk rządzą kryminaliści różnego kalibru. Witaj w nowym wspaniałym świecie!

Ruiny schronu pełne porzuconego sprzętu i gigantycznych karaluchów – ile razy staliśmy o krok od takiej przyszłości?

Fallout: Tactics to gra strategiczna z elementami Role- -Playing-Game. Jako żołnierz Bractwa Stali – organizacji dążącej do odrodzenia ludzkości – wykonujemy zlecone misje: od uwolnienia wodza zaprzyjaźnionej wioski, odbicia zakładników, przez ochronę konwoju z zaopatrzeniem, po penetrację zrujnowanych magazynów. Do dyspozycji mamy drużynę liczącą do 6 osób oraz takie uzbrojenie i wyposażenie, jakie zdobędziemy.

Każda postać określona jest przez kilka podstawowych parametrów (siła, wytrzymałość, szybkość, inteligencja itp.) oraz długą listę dodatkowych umiejętności i cech, które mogą opanować w różnym stopniu. Do najistotniejszych współczynników należą punkty akcji (PA) – każda czynność (chodzenie, strzał, przeładowanie broni, sięgnięcie do plecaka) wymaga zużycia od jednego do kilku PA. Gdy postać wyczerpie ich limit, do końca tury nic nie zrobi, ale w następnej znów jest zdolna do działania.

Szybko i na punkty

Walki mogą rozgrywać się w naprzemiennych turach (jak to miało miejsce w klasyce: pierwszej i drugiej części Fallout, seriach UFO czy Jagged Alliance) lub w czasie rzeczywistym. Ten ostatni wariant również uwzględnia PA – odnawiają się one z czasem, ale jeśli się skończą, postać staje i musi chwilę odpocząć. Wojownik mający dużą liczba punktów jest więc szybszy i częściej strzela. Przy okazji uwzględniane są też inne czynniki, jak np. umiejętność skradania się oraz percepcja (decyduje m.in. o tym, kto pierwszy dostrzeże nieprzyjaciela). To unikatowe rozwiązanie stanowi przełom w grach taktycznych – pozwala na dynamiczną zabawę wieloosobową, a przy tym pozwala uniknąć sytuacji, że zawsze wygrywa ten, kto szybciej klika.

Gra została w pełni spolszczona, a w podkładaniu głosów uczestniczyli najwięksi twardziele polskiego kina: Mirosław Baka i Andrzej Chyra. Nie ma niestety Bogusława Lindy, który zapewne powiedziałby: „Co ty wiesz o rzucaniu bomby atomowej?” W przekładzie udało się zachować żartobliwe aluzje kulturowe (bardzo sfrustrowani, bo już niepotrzebni Czterej Jeźdźcy Postapokalipsy) i doskonały, wisielczy humor w opisach przedmiotów i dialogach (ofiara napromieniowania z entuzjazmem deklaruje: „Będę biegł dopóki mi nogi nie odpadną”).

Fallout: Tactics
Liczba CD: 6 (Fallout: Tactics, dodatki, Fallout 1 i 2)
Język: polski i angielski (Fallout 1 i 2)
Wymagania:
PC Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, karta graficzna 4 MB RAM, Windows 9x/Me/2000,
ok. 750 MB na dysku
+ cała seria w jednym zestawie
+ mroczna, „dorosła” fabuła
+ oryginalny system walki
-problemy ze stabilnością
Producent: Interplay, USA
http://www.interplay.com/falloutbos/
Dostarczył: CD Projekt, Warszawa
tel.: (22) 519 69 50, faks: 519 69 51
e-mail: [email protected]
http://www.cdprojekt.com/
Cena: 99 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.