Pogadać z Pingwinem

Nie od dziś wiadomo, że potrzeba jest matką wynalazków. Żeby osoby niewidome mogły pracować z komputerem, trzeba było nauczyć go mówić. I choć prawdziwa rozmowa człowieka z maszyną nadal pozostaje w sferze marzeń, to synteza mowy nie jest dziś niczym zaskakującym.

Większość obecnych na rynku programowych syntezatorów mowy przeznaczona jest dla systemu Windows. Jednak duża część osób niewidomych korzystających z komputera na co dzień pracuje w środowisku znakowym. Wynika to z faktu, że znacznie łatwiej jest napisać komendę, niż “po omacku” znaleźć na ekranie odpowiednią ikonkę. Jakie są alternatywy dla Okienek? Można oczywiście korzystać ze starego dobrego DOS-a. Można też zainstalować darmowego Linuksa. Dzięki firmie Neurosoft z Wrocławia, twórcy jednego z najpopularniejszych polskich syntezatorów mowy – programu

SynTalk — osoby niewidome mogą już “czytać” teksty także pod tym systemem.

“Pingwinowa” edycja syntezatora mowy na razie oferuje jedynie najprostsze funkcje. Zdania do syntezowania pobierane są z pliku tekstowego utworzonego w jednym z dostępnych edytorów lub mogą być podane bezpośrednio z klawiatury. Jednak ta druga opcja wydaje się nie mieć praktycznych zastosowań – może tylko służyć do przetestowania ustawień programu lub sprawdzenia, jak będzie brzmiało konkretne słowo wypowiedziane przez komputerowego “tłumacza”. Niestety, głos płynący z głośniczków brzmi nienaturalnie, a na implementację funkcji intonacji dźwięku w syntezatorach mowy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

SynTalk poradzi sobie z trudniejszymi słowami, których nie ma w standardowym (anglojęzycznym) słowniku, trzeba go jednak do tego przygotować. Wystarczy stworzyć plik ze słownikiem użytkownika, w którym zdefiniujemy, jak mają brzmieć określone wyrazy. Inne oferowane przez program funkcje to na przykład regulacja głośności czy zmiana częstotliwości bazowej tonu krtaniowego. W przypadku tej ostatniej lepiej jednak zaufać standardowym ustawieniom aplikacji, bo w przeciwnym wypadku usłyszymy tylko pisk albo “buczenie”.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Neurosoft, linuksowy SynTalk będzie się rozwijał. Plany dotyczące przyszłości pakietu zakładają przede wszystkim położenie nacisku na jego współpracę z innymi aplikacjami i poprawę jakości generowanej mowy. Nie będzie więc różnorodnych dodatkowych funkcji i “wodotrysków”, jak to ma miejsce w okienkowej wersji. Trzeba jednak zadać sobie pytanie – czy w programie, którego przeznaczeniem jest synteza mowy, ważne są dodatki czy samo sedno działania aplikacji?

SynTalk 1.6
Wymagania: PC 486 66 MHz, Linux, 8 MB RAM, ok. 5,8 MB na dysku
+ niska cena
– tylko podstawowe funkcje
– kiepska jakość generowanego głosu
Producent: Neurosoft, Wrocław
tel.: (71) 31 06 263
faks: 31 06 212
e-mail: [email protected]
http://www.neurosoft.pl/
Cena: 49 zł

W dziale Software | Nowe produkty znajduje się wersja demonstracyjna SynTalk 1.6 dla Linuksa

Więcej:bezcatnews