Sejf w komputerze

Nie trzeba być wcale tajnym agentem, żeby mieć w komputerze dane, których nie chce się ujawnić innym. Jeśli się je wysyła przez Internet lub dzieli komputer z wieloma osobami, zawsze jest się narażonym na podglądanie. Można jednak temu przeciwdziałać, szyfrując dokumenty.

Dla osób, które nie potrzebują rozbudowanych opcji oferowanych przez programy takie jak np. PGP, bardzo przydatny okaże się darmowy program EasyCrypto. Oferuje on dość solidne zabezpieczenie dzięki 128-bitowemu kodowaniu (algorytm BlowFish), a przy tym jego obsługa jest uproszczona.

Żeby zakodować pliki z użyciem EasyCrypto, nie trzeba ręcznie wpisywać hasła. Jeśli jednak wyleci ono nam z głowy ­ odczyt danych nie będzie już możliwy…

Funkcje aplikacji są dostępne bezpośrednio z menu kontekstowego Windows, co pozwala na łatwe szyfrowanie dowolnej ilości plików. Dużą pomocą dla użytkownika jest możliwość utworzenia listy najczęściej używanych haseł. Dzięki temu zamiast wpisywać hasło z klawiatury, wybieramy je z przygotowanego wcześniej zestawu. Haseł nie można oczywiście odczytać, na liście bowiem ukazują się tylko przyporządkowane im nazwy. Plik, w którym przechowywane są hasła, również jest szyfrowany. Do odkodowania nie można już użyć żadnej “ściągi” ­ trzeba skorzystać z klawiatury.

Odszyfrowywanie również przebiega łatwo. Jeśli w Eksploratorze Windows wybierzemy pojedynczy plik, EasyCrypto dzięki integracji z Windows od razu go odtworzy. Gdy zbiór otwierany jest z zamiarem wykorzystania go tylko przez chwilę, to zamiast kodować go po użyciu, ponownie wystarczy skorzystać z funkcji Cofnij .

Aplikacja umożliwia ponadto tworzenie skompresowanych i zaszyfrowanych archiwów. Zapisywane są tam pliki razem ze ścieżkami dostępu. Jeśli zechcemy, kosztem dodatkowych 100 KB archiwum będzie samorozpakowywalne – można je wtedy wysłać komuś, kto nie zainstalował sobie EasyCrypto.

Aplikacja zawiera jeszcze kilka innych funkcji. Może się on automatycznie zamykać po zakończeniu szyfrowania. Sprawdza też, czy któryś z przeznaczonych do kodowania plików nie został już wcześniej zaszyfrowany. Ustawienia programu pozwalają wybrać sposób, w jaki widziane będą w Eksploratorze zakodowane pliki ­ pod oryginalną nazwą czy też z rozszerzeniem ENCRYPTED.

Na średniej klasy komputerze program działa szybko. Dopiero podczas kodowania plików mających kilkadziesiąt MB trzeba poczekać kilka sekund. Prostota obsługi sprawia, że posługiwanie się kodowanymi plikami jest “bezbolesne”. Trudniej może być tylko, jeśli zapomnimy hasła…

EasyCrypto Deluxe 5.0
Wymagania: Pentium 166, 16 MB RAM, Windows 9x/Me/NT/2000, ok. 2 MB na dysku
+ duża szybkość działania
+ możliwość tworzenia archiwów
– mała ilość funkcji
Producent: Teknum Syst., Norwegia
http://www.handybits.com/
Rejestracja: freeware
Darmową wersję programu EasyCrypto Deluxe 5.0 można pobrać w sekcji Download serwisu CHIP Online
Więcej:bezcatnews