Ukryty pomocnik

Kiedy na Pulpicie brakuje już miejsca na kolejne skróty warto zastanowić się nad uporządkowaniem naszego wirtualnego biurka. W tym celu możemy zastosować nowe, ukryte menu.

Pulpit Windows to oczywiście punkt wyjścia do pracy z tym systemem. Lądują tam skróty do programów, katalogów i dokumentów, z których najczęściej korzystamy. Po pewnym czasie wirtualne biurko zaczyna przypominać śmietnik, gdzie ciężko jest cokolwiek znaleźć. Aby temu zaradzić, twórcy Windows proponują skorzystanie z paska Quick Launch, który jest częścią Internet Explorera. Niestety, rosnąca liczba skrótów umieszczanych na pasku nadal powoduje zmniejszanie powierzchni pulpitu Windows. Jak sobie z tym poradzić?

Bogactwo możliwości konfiguracji programu Hidden Menu sprawi, że już nigdy nie zabraknie nam miejsca na pulpicie Windows.

Spróbujmy zainstalować Hidden Menu 2.2. Program ten powinien rozwiązać wszystkie bolączki związane z brakiem powierzchni. Nawet on sam nie potrzebuje miejsca!

Hidden Menu pełni funkcję podręcznego menu przywoływanego na żądanie. Różni się ono jednak bardzo od klasycznego menu podręcznego, gdyż możliwości jego konfiguracji są przeogromne. Co więcej, dzięki tej aplikacji możemy kontrolować inne programy działające w środowisku Windows. Niestety, okienko, nad którym chcemy sprawować pieczę, nie może być zminimalizowane. Standardowo do Hidden Menu dołączone jest menu dla Winampa, które umożliwia wykonywanie podstawowych operacji (poprzedni utwór, play, stop, pauza, następny). Autorzy proponują także menu systemowe do zarządzania oknami Windows. Zaawansowani użytkownicy mogą sami stworzyć pliki konfiguracyjne INI, które posłużą jako kolejne menu do obsługi wykorzystywanych programów.

Ukryte menu daje się przywołać z ośmiu różnych pozycji na ekranie (po cztery boki i narożniki) i za każdym razem może ono wyglądać inaczej. W ten sposób bardzo łatwo zorganizujemy dostęp do ulubionych programów czy stron WWW. Przykładowo w dolnym prawym rogu umieszczamy ulubione gry, w lewym górnym ­ dokumenty itd.

Ustalenie pozycji poszczególnych menu może sprawić trochę trudności. Każdorazowo po przyporządkowaniu nowemu paskowi pozycji na ekranie należy zaakceptować wybór przyciskiem Zastosuj. W przeciwnym wypadku wynik naszej pracy nie zostanie zapamiętany. Bezpośrednio po zainstalowaniu dostęp do Hidden Menu jest możliwy tylko w prawym dolnym rogu ekranu.

Zawartość i wygląd każdego menu mogą być dowolne. Zależą one jedynie od potrzeb i fantazji użytkownika. Poszczególne skróty w menu można oddzielić separatorami, czyli np. nazwami grup. Każdemu wpisowi przypisujemy inny kolor wybrany z proponowanej palety barw lub z pełnej gamy kolorów wykorzystywanych przez Windows. Menu może się składać z wielu kolumn, co na pewno ułatwi utrzymanie porządku i łatwą orientację w gąszczu nazw plików.

Elementy dodajemy do pasków na dwa sposoby. Standardowo ­ metodą przeciągania ikony na pasek. Umożliwia to polecenie Zablokuj ­ menu jest wtedy cały czas widoczne na ekranie. Drugi sposób to użycie opcji Dodaj. Metoda ta pozwala na dodatkową konfigurację. Możliwe jest ustalenie koloru dla skrótu, katalogu roboczego, dodatkowych parametrów, z którymi program będzie uruchamiany, ikony, a także skrótu klawiaturowego, co jest opcją najbardziej przydatną. Aplikację można uruchamiać za pomocą pojedynczych klawiszy lub kombinacji z klawiszami pomocniczymi: [Alt], [Ctrl], [Shift] oraz [Windows].

Hidden Menu dostępne jest w kilkunastu wersjach językowych, w tym również po polsku. Aby uzyskać polskie menu, w opcjach należy wskazać odpowiedni plik zawierający tłumaczenie. Mimo że translacja ma dużo błędów, warto wypróbować działanie programu.

Hidden Menu 2.2
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, Windows 9x/Me/NT/2000, ok. 1 MB na dysku
+ minimalne wykorzystanie zasobów systemowych
+ bogate możliwości konfiguracji podręcznego menu
– zawiła konfiguracja pozycji wyświetlania
– specjalne komendy nie działają, gdy okno kontrolowanego programu jest zminimalizowane
Producent: CoPos, Chiny
http://ideasoft.heha.net/
Rejestracja: freeware
Darmową wersję programu Hidden Menu 2.2 można pobrać w sekcji Download serwisu CHIP Online
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.