VIA C3 733 MHz

Obniżanie cen procesorów kosztem ich wydajności ma swoje uzasadnienie, ale tylko do pewnego stopnia. Czy najnowszy procesor C3 firmy VIA jest w stanie sprostać konkurencji ze strony Celerona i Durona?

Każdy, kto miał przyjemność eksploatować kilkunastoletni samochód, wie, iż jego utrzymanie sporo kosztuje. Czy w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest zakup niskiej klasy auta, czy wręcz przesiadka na motocykl?

Potencjalni nabywcy prezentowanego procesora VIA C3 staną być może przed podobnym dylematem. Gdy porównamy parametry techniczne układu z jego ceną, możemy odnieść wrażenie, iż oto trafia nam się prawdziwa okazja. W takich sytuacjach zwykle warto się zastanowić i dokładnie zbadać interesujący nas obiekt. Niestety, w przypadku modelu C3 733 MHz trudno mówić o okazji. Na pozór ciekawy procesor, wykonany w technologii 0,15 mikrona, wyposażony w 128 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu jest po prostu mało wydajny. Jego moc obliczeniowa w zadaniach wymagających szybkiego przetwarzania dużej ilości danych (grafika, multimedia) czy nawet w aplikacjach biurowych jest znacznie niższa nie tylko od osiągów najwolniejszych produkowanych obecnie procesorów Intela czy AMD. Także wśród starszych jednostek nietrudno znaleźć godnego rywala dla VIA C3. W pracy biurowej bez trudu pokona go wysłużony Celeron 533, a w grach czy odtwarzaniu filmów z DVD nie gorzej radzi sobie Pentium II 450 MHz.

Nawet obietnice możliwości pracy układów z serii C3 bez wentylatora na radiatorze oraz niskiego zużycia energii nie są dostateczną zachętą do ich zakupu. Istnieją granice w obniżaniu ceny procesora kosztem jego wydajności, a producent C3 733 MHz „zaszedł” o jeden krok za daleko. C3 sprawdzi się zatem jedynie w zastosowaniach biurowych.

Gniazdo: Socket 370
Taktowanie: 5,5×133 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,6
Cache L1/L2 [kB]: 128/64
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 210 zł
+ możliwość pracy bez wentylatora
+ niska cena
– bardzo niska wydajność

Dostarczył: VIA, Tajwan
http://www.via.com.tw/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.