Więcej niż 1,4 GHz

Test komputera Komputronik Uran Gamer 6140 Extreme z procesorem AMD Athlon 1,4 GHz.

Chyba każdy z nas, użytkowników, życzyłby sobie, aby najnowsze technologie były tanie i powszechnie dostępne. Niestety, przemysł komputerowy, jak każdy biznes, musi przede wszystkim przynosić zyski. Na szczęście nasze portfele chronione są przez prawa wolnego rynku i konkurencję, która wpływa na podwyższenie jakości przy jednoczesnym spadku cen produktów. To właśnie walka o klienta spowodowała, że dziś najszybsze komputery oferowane są za coraz bardziej przystępną cenę. Przetestowany w laboratorium CHIP Lab model Uran Gamer 6140 Extreme firmy Komputronik jest tego dowodem.

O komputerze Uran Gamer 6140 Extreme śmiało można powiedzieć, iż jest to konstrukcja bez kompromisów, i to nie tylko z powodu zainstalowanego wewnątrz procesora Athlon 1,4 GHz.

Przyznaję, iż przystępując do testowania opisywanego zestawu, zwracałem uwagę przede wszystkim na najnowszy procesor AMD Athlon 1400 MHz. Dzięki magistrali FSB o częstotliwości 133 MHz (efektywnie 266 MHz) układ ten zapewnia maszynie Komputronika zapas mocy obliczeniowej przekraczający potrzeby przeciętnego użytkownika. Ponieważ zestaw wyposażony został w 256 MB pamięci typu DDR, jego nabywca bez obaw będzie mógł uruchamiać na nim kilka aplikacji jednocześnie. Choć producent dostarczył nam komputer z zainstalowanym systemem Windows Me, to do poważnych zastosowań lepszy wydaje się Windows 2000, z którym Uran Gamer 6140 Extreme poradzi sobie doskonale.

Gdy zaspokoiłem ciekawość odnośnie wydajności najnowszego Athlona (wyniki w tabeli poniżej), przyszedł czas na przetestowanie pozostałych podzespołów komputera. Szybki procesor i odpowiednia pojemność pamięci to przecież dopiero połowa sukcesu. Bez stabilnie działającej płyty głównej, dużego dysku twardego i wydajnej karty graficznej trudno o wysoki komfort pracy z najnowszymi aplikacjami – szczególnie jeśli nasz pecet ma pełnić funkcję narzędzia do pracy i zabawy. No właśnie, jeśli chodzi o wyposażenie multimedialne testowanego modelu to trzeba przyznać, że trudno doszukać się tu kompromisu. Karta graficzna z najnowszym układem GeForce3 Nvidii, napęd DVD-ROM i karta dźwiękowa firmy Abit obsługująca wielokanałowy dźwięk czynią z tego komputera wymarzoną maszynę nie tylko dla gracza, ale i amatora filmów DVD. Ten drugi życzyłby sobie zapewne, aby zamiast okrojonej wersji karty dźwiękowej zainstalowano model wyposażony w pilot współpracujący z oprogramowaniem do odtwarzania filmów DVD.

Uroku całej konstrukcji dodaje fakt, że procesor i kartę graficzną można z łatwością podkręcić, uzyskując znaczny przyrost i tak już sporej mocy obliczeniowej.

Uran Gamer 6140 Extreme jest przykładem na to, że ceny najnowszych, wydajnych komputerów stale maleją. Zgoda, że 5600 zł to wciąż duży wydatek dla przeciętnego Polaka, ale jeszcze dwa lata temu za maszynę praktycznie pozbawioną słabych punktów sprzedawcy żądali od nas co najmniej 7-9 tysięcy. Dzisiaj w tej kwocie oprócz komputera zmieścimy jeszcze dobrej klasy 17- lub 19-calowy monitor.

Uran Gamer 6140 Extreme
Procesor: AMD Athlon 1,4 GHz
Płyta główna: Asus A7M266
Pamięć: 256 MB DDR SDRAM
Karta graficzna: Asus V8200 Retail GeForce3 64 MB DDR SDRAM
Pamięć masowa: dysk Seagate Barracuda ATA III ST-330620A (30 GB), napęd DVD-ROM Toshiba SD-M1502 16×/48×
Karta dźwiękowa: Abit AU-10 Home Theatre AC-3
Obudowa: Midi Tower ATX
Akcesoria: klawiatura, mysz
System operacyjny:
Windows Me PL
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena: 5590 zł
+ wydajny procesor i karta graficzna
+ bogate wyposażenie dodatkowe
– karta dźwiękowa w wersji bez pilota

Dostarczył: Komputronik, Poznań
tel.: (61) 832 62 57, faks: 832 63 05
e-mail: [email protected]
http://www.komputronik.com.pl/

Athlon 1,4 GHz
Gniazdo: Socket A
Taktowanie: 10,5×133 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,75
Napięcie I/O [V]: 3,3
Cache L1 dane [KB]: 64
Cache L1 instrukcje [KB]: 64
Cache L2 [KB]: 256
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: ok. 950 zł
+ wysoka wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych
– wymaga wydajnego chłodzenia

Producent: AMD, USA
http://www.amd.com/