Zanim klikniesz OK

Ponowna instalacja systemu operacyjnego i aplikacji nie musi wiązać się ze żmudną konfiguracją narzędzi. Które pliki trzeba skopiować, by nie stracić skrzynki pocztowej czy ustawień pasków narzędzi edytora?

Ponowna instalacja Windows większości z nas kojarzy się z koniecznością żmudnej konfiguracji systemu i aplikacji. Możemy jednak w łatwy sposób zyskać cenne godziny…

Szablony dokumentów, skrzynki pocztowe, archiwa grup dyskusyjnych, zakładki, adresy – to najczęstsze elementy naszego komputerowego dorobku. Ich utratę prawie zawsze okupujemy kilkoma wieczorami spędzonymi na odtwarzaniu ustawień i zawartości baz danych. Co najgorsze, niektóre informacje, np. adresy poczty elektronicznej, bardzo trudno odzyskać. Dlatego lepiej zawczasu – zwłaszcza przed każdym „odświeżeniem” systemu operacyjnego – skopiować najważniejsze pliki w bezpieczne miejsce. W większości przypadków wystarczy je później umieścić w odpowiednich katalogach, aby nasze aplikacje mogły z nich korzystać.

Kilka słów o folderach

Zanim zajmę się zagadnieniem zabezpieczania danych, omówię pokrótce kwestię folderów użytkowników w systemach Windows. Wprowadzenie to jest przeznaczone dla początkujących użytkowników Okien, jego zrozumienie jest jednak przydatne w dalszej części tekstu.

Folder użytkownika (folder osobisty, katalog domowy) to miejsce na dysku twardym, gdzie przechowywane są dane odpowiadające tzw. profilowi użytkownika. Profile są z kolei skojarzone z kontami – w ten sposób po zalogowaniu się do systemu każda osoba dysponująca kontem może korzystać z własnych pasków narzędzi, skrzynek pocztowych, ustawień Pulpitu itd.

W Windows 2000 i NT kwestia umiejscowienia ustawień użytkownika nie budzi wątpliwości – standardowo jest to folder Documents and Settings azwa_użytkownika na dysku zawierającym katalog systemowy (Okna 2000) lub WinntProfiles azwa_użytkownika (NT 4.0).

Uwaga

: jeśli nasz komputer pracuje w sieci lokalnej, profil użytkownika może być przechowywany na serwerze NT. Warto skontaktować się wtedy z administratorem systemu – udzieli on nam koniecznych informacji na temat kopii zapasowych danych.

Nieco inaczej jest w przypadku Okien z serii 9x/Me. Tutaj mechanizm profili wymaga włączenia za pomocą opcji Użytkownicy mogą dostosować preferencje… na karcie Profile użytkownika okna Właściwości: Hasła. Okno to można otworzyć, klikając dwukrotnie ikonę Hasła w Panelu sterowania. Elementy wchodzące w skład profilu są zależne m.in. od opcji z grupy Ustawienia profilu użytkownika we wspomnianym oknie.

Aby utworzyć konto użytkownika i skojarzony z nim profil, powinniśmy skorzystać z aplikacji Użytkownicy z

Panelu sterowania

. Po kliknięciu przycisku Nowy użytkownik podajemy nazwę konta, hasło i wskazujemy dane, które będą przechowywane w folderze użytkownika.

Jeżeli w Windows 9x nie włączymy mechanizmu profili, ustawienia systemu są jednakowe dla wszystkich korzystających z niego osób. Pliki wspólnych ustawień znajdziemy wtedy w odpowiednich podkatalogach folderu systemowego ( Dane aplikacji, Pulpit ).

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
Personal Folders Backup (Outlook)
http://office.microsoft.com/
   downloads/2000/Pfbackup.aspx

Polskie mirrory Tucows
http://tucows.icm.edu.pl/
http://tucows.task.gda.pl/
http://ipartners.tucows.com/

Na CHIP-CD w dziale Software | Kopia zapasowa danych w Windows znajdują się programy Personal Folders Backup, Express Archiver 1.0, BackupWolf 2.11 i QCI 2000 2.0

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.