Ciekawostki i porady językowe

20. urodziny blaszaka

Pierwszy pecet, czyli według oficjalnej nomenklatury IBM 5150, został przedstawiony w Nowym Jorku 12 sierpnia 1981 roku. 8-bitowy procesor 8088 taktowany zegarem 4,77 MHz współpracował z 16 KB RAM (zamożni mogli ją rozszerzyć do 64 KB). Kosztował od 3200 dolarów wzwyż. O dysku twardym, ze względu na słaby zasilacz, można było tylko pomarzyć. Do dyspozycji były jedynie stacje dyskietek 5 1/4″ o pojemności 360 KB. Najmocniejsze modele miały dwa takie napędy, najtańsze – żadnego. Wszystkie maszyny były za to wyposażone w złącze do podłączenia… magnetofonu kasetowego.

Prototyp opracowało w najgłębszej tajemnicy 12 inżynierów. IBM chciał w ciągu 5 lat sprzedać 250 tysięcy sztuk. Zamiast tego w 1984 roku na świecie było milion PC.

Reklama

O olbrzymiej popularności peceta zadecydowały dwa czynniki: publiczne udostępnienie specyfikacji i renoma IBM-a. Na rodzącym się dopiero, chaotycznym rynku to wystarczyło. Sam IBM szybko przestał mieć decydujący głos w rozwoju pecetów – rok później Compaq przedstawił maszynę kompatybilną z 5150 i zaczęła się wojna klonów.

Przez następne lata na pudełkach z oprogramowaniem można było przeczytać: „100% IBM Compatible PC required”. Wiele wprowadzonych wówczas standardów znajdziemy „pod maską” sprzedawanych dziś maszyn: m.in. magistralę ISA o prędkości 8 MHz, przer-wania, kanały DMA.

info: www.ibm.com