Dobry duch w sieci

Test programu Symantec Ghost Enterprise.

Symantec Ghost Enterprise jest rozwinięciem bardzo popularnego na naszym rynku pakietu Norton Ghost (patrz: CHIP 1/2001, 2124), który pozwala na stworzenie obrazu (ang. image) dysku lub partycji, zawierającego wszystkie znajdujące się na nim dane. Jest to bardzo wygodny sposób na przechowywanie systemów operacyjnych czy też poszczególnych partycji dysku. Jeśli dołożymy do tego możliwość wyboru stopnia kompresji, wbudowaną korekcję błędów oraz możliwość zapisywania jednego obrazu na wielu niezależnych nośnikach, to okaże się, że Ghost jest narzędziem niezbędnym nie tylko administratorom dużych systemów, ale również i zwykłym użytkownikom.

Symantec Ghost Console to narzędzie, które doceni każdy administrator. Dzięki niemu nie trzeba biegać od komputera do komputera, pracowicie odtwarzając po „100 razy” wszystkie ustawienia.

Najważniejszym elementem wersji Enterprise jest Ghost Multicast Server umożliwiający jednoczesne wysyłanie (lub pobieranie) na wiele stacji roboczych tego samego obrazu. Rozwiązanie to pozwala wielu klientom serwera na korzystanie z jednej sesji, co znacznie ułatwia konfigurację i przyspiesza pracę.

Dzięki narzędziu o nazwie Symantec Ghost Console możliwe jest centralne zarządzanie operacjami klonowania. Administrator może z jednego miejsca wykonywać zadania, które zwykle wymagają wizyty przy każdym komputerze po kolei. Konsola zapamiętuje również konfigurację poszczególnych stacji, dzięki czemu po kopiowaniu danych możliwe jest odtworzenie takich parametrów, jak: nazwa komputera, nazwa grupy roboczej lub domeny, opis komputera czy też ustawienia TCP/IP.

Multicast Server oprócz usług świadczonych klientom umożliwia również monitoring i rejestrowanie wielu istotnych parametrów.

Każda stacja robocza, która ma być zarządzana z konsoli, musi mieć zainstalowanego specjalnego agenta, który może działać na wszystkich systemach desktopowych, poczynając od Windows 95, poprzez Windows NT, a na Windows 2000 kończąc. Agent, oprócz zdalnego zarządzania, umożliwia również wystartowanie klienta ze specjalnie przygotowanej partycji rozruchowej, która wymagana jest przez konsolę do przeprowadzania operacji klonowania. Partycja taka tworzona jest za pomocą programu Ghost Boot Wizard i zawiera pliki niezbędne do uruchomienia komputera jako klienta dla konsoli. Pozostałe narzędzia wchodzące w skład pakietu nie różnią się w zasadzie od programów dostarczanych z pakietem Norton Ghost.

Poszerzenie możliwości programu Ghost o pracę w sieci i zdalne zarządzanie na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony administratorów sieci korporacyjnych, którym tego typu narzędzia są po prostu niezbędne. Pozostali użytkownicy spokojnie mogą korzystać z wersji standardowej.

Wymagania dla konsoli: PC Pentium, 32 MB RAM, Windows 9x+MSIE 4.0 lub Windows NT+Service Pack 6, Microsoft Management Console 1.1, skrzynka e-mail do korzystania z modułu LiveUpdate, ok. 23 MB na dysku
Wymagania dla klientów: PC 486, DOS 5.0, 8 MB RAM (Windows 9x), 16 MB RAM (Windows NT/2000), ok. 1,1 MB na dysku
+ centralne zarządzanie obrazami dysków i konfiguracją klientów
+ niewielkie wymagania sprzętowe
– brak polskiej dokumentacji

Producent: Symantec, USA
http://www.symantec.com
Dostawca:SoftPoint, Warszawa
tel: (22) 635 98 19
http://www.softpoint.com.pl
Cena: ok. 340 zł