Gdy forma jest treścią

Tworzenie prostych formularzy w Excelu

Większość użytkowników pakietu biurowego Microsoftu nie stara się nawet korzystać z możliwości oferowanych przez formularze i VBA. Tymczasem nie jest to wcale takie trudne, a często ułatwia życie przeciętnego zjadacza cyfrowego chleba.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: na skutek skrajnie niekorzystnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych jesteśmy zmuszeni do samodzielnego rozliczania się z pobliskim urzędem skarbowym. Nasza radość z szansy usamodzielnienia się i perspektyw na świetlaną przyszłość nie trwa jednak długo. Uświadamiamy sobie bowiem, iż comiesięczne wystawianie faktur wiąże się co najmniej z jednym popołudniem w miesiącu, spędzonym nad bloczkiem formularzy i kalkulatorem. Owocuje to desperacką ideą zaprzęgnięcia do żmudnego procesu fakturowania zakurzonego peceta młodszego brata. Ponieważ nie chcemy niepotrzebnie mnożyć kosztów, postanawiamy wykorzystać do pracy wysłużony pakiet biurowy, mogący w wielu przypadkach zastąpić wyspecjalizowane narzędzia księgowe.

Jest to możliwe dzięki gotowym komponentom, umożliwiającym budowanie formularzy. Dodatkowym atutem w przypadku MS Office (i innych pakietów tego typu) jest możliwość skojarzenia takich elementów z fragmentami programów napisanych w odpowiednim języku programowania. Microsoft zaadaptował do tego celu Visual Basica, tworząc jego odmianę o nazwie VBA (Visual Basic for Applications).

Zalet VBA można wyliczyć co najmniej kilka. Najważniejsze z nich to:

– prosta składnia języka;

– obiektowość VB, umożliwiająca współpracę makr z dokumentami Office’a;

– możliwość wykorzystania podczas pracy doświadczeń wyniesionych z programowania w języku Visual Basic lub VBScript.

Info
Visual Basic w Excelu
http://vba.profit.pl
Na płycie CD w katalogu Porady | Formularze w Excelu znajdują się pliki XLS omawiane w artykule.