Internetowy eter

Opis radia internetowego zbudowanego z wykorzystaniem Winampa.

Na drodze do uruchomienia prywatnego radia stoi konieczność otrzymania koncesji i posiadania dużych pieniędzy. Jest jednak sposób pozwalający obejść te przeszkody. Z pomocą przychodzi nam oczywiście niezastąpiony Internet.

Idea działania tradycyjnego radia polega na istnieniu rozgłośni radiowej, która za pomocą sieci nadajników emituje w przestrzeń swój sygnał. Słuchacze odbierają audycje za pomocą radioodbiorników – o ile znajdują się w zasięgu nadajnika.

Według podobnych zasad działa radio internetowe. Punktem centralnym jest stacja nadawcza, która rozdziela nadawany przez DJ-a program na strumienie dźwięku, przekazywane do słuchaczy. Zarówno osoba nadająca, jak i słuchacze łączą się ze stacją przy użyciu swoich aplikacji klienckich. Do realizacji pomysłu radia nadającego przez sieć komputerową idealnie nadają się media strumieniowe (patrz: CHIP 8/2000, 2 136). Jednym z dostępnych rozwiązań jest tandem Winamp-SHOUTcast.

Po pierwsze: nadajnik

Serwer SHOUTcast możemy pobrać z witryny internetowej http://www.shoutcast. com. Dostępne są wersje działające na platformach Win32 i UNIX (Linux, Free-BSD, Solaris). Konfiguracja serwera odbywa się poprzez edycję pliku sc_server.ini. Należy wybrać numer portu, na którym serwer ma oczekiwać na połączenia od klientów, ustalić maksymalną liczbę użytkowników oraz wybrać hasło, jakie będą musieli podawać internauci chcący nadawać swe audycje.

Audycje bez państwowej kontroli: dzięki Winampowi i Internetowi można uruchomić własną rozgłośnię „radiową” niemal za darmo.

Serwer może pracować w dwóch trybach: jako samodzielna stacja nadawcza i jako stacja przekaźnikowa (relay). Samodzielny nadajnik oczekuje połączenia od jednego z klientów jako źródła dźwięku. W drugim trybie serwer staje się stacją przekaźnikową dla audycji nadawanych przez inną maszynę. Serwer retransmisyjny łączy się ze źródłowym jako zwykły klient. W ten sposób można budować drzewo stacji przekaźnikowych, którego korzeniem jest stacja główna. Należy pamiętać, że nadawcy mogą nadawać bezpośrednio jedynie poprzez stację główną.

Jeżeli chcemy tylko retransmitować program nadawany przez inną stację, usuwamy znak komentarza z linii zawierających numer portu i adres serwera, który dostarcza nam strumień, i wpisujemy właściwe dane.

Przed pierwszą emisją

Kiedy mamy już działający serwer, możemy zabrać się do nadawania. Przede wszystkim potrzebujemy źródła dźwięku. Doskonale nadaje się do tego najpopularniejsza „odgrywarka” plików MP3, czyli Winamp. Można ją skopiować np. z CHIP-CD.

Okno modułu nadawczego w trybie zaawansowanym pozwala ustawić bardzo wiele parametrów.

Po zainstalowaniu Winampa trzeba zdobyć dodatkową wtyczkę, pozwalającą na transmisję dźwięku za pośrednictwem serwera SHOUTcast. Nosi ona nazwę SHOUTcast Source for Winamp (określana jest także mianem DSP) i jest dostępna na CHIP-CD i stronie http://www.shoutcast.com .

Pozostaje jeszcze jeden szczegół: ponieważ przesyłamy dźwięk w formacie MP3, musimy dysponować narzędziem zdolnym do takiej kompresji. Tutaj napotkamy problem wynikający z faktu, iż darmowe rozwiązania mogą kodować maksymalnie 56 kbps. Jeżeli komuś taka jakość nie wystarcza, będzie się musiał zaopatrzyć w komercyjną wersję aplikacji. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że do celów amatorskich lepsza jakość nie jest konieczna.

Info
Adresy pomocne twórcom internetowych rozgłośni:
http://www.shoutcast.com
http://www.winamp.com
http://www.icecast.org
http://www.xmms.org
W dziale Internet | Radio Internetoweznajdują się serwer SHOUTcast DNAS 1.8.3 oraz wtyczka SHOUTcast Source 1.8.0 plug-in for Winamp.