Istotne drobiazgi

Przyspieszanie systemu operacyjnego (Windows, Linux) i sprzętu.

Stare przysłowie mówi, iż diabeł tkwi w szczegółach. Zasada ta stosuje się w pełni do naszych znienawidzonych i hołubionych, domowych i służbowych pecetów. Niezależnie od szybkości i przeznaczenia komputera, warto poświęcić nieco czasu i zmusić go do wydajniejszej pracy.

Software odgrywa w procesie przyspieszania komputera równie ważną rolę co hardware. To, czego nie da się osiągnąć, „podkręcając” procesor czy kartę graficzną, można nieraz nadrobić odpowiednio konfigurując system operacyjny lub używaną aplikację. I odwrotnie – nawet najszybszy sprzęt można skutecznie „przyhamować”, nieodpowiednio ustawiając opcje oprogramowania. Na najbliższych kilku stronach można znaleźć porady podzielone na trzy kategorie. Dotyczą one kolejno Windows, Linuksa oraz sprzętu. O optymalizacji działania większości elementów peceta piszemy w pozostałych artykułach ninijeszego działu. Tutaj zajmiemy się więc tymi komponentami, których możliwości przyspieszana są stosunkowo mało znane i – nie wiedzieć czemu – niedoceniane. Mowa o stosunkowo często wykorzystywanych komponentach, jakimi są napędy CD, DVD i CD-RW.

Microsoft dobry na wszystko?

Pierwsza porcja porad przeznaczona jest dla użytkowników Okien Microsoftu oraz uruchamianych pod kontrolą tego systemu narzędzi i programów. Trzeba przyznać, że rozbudowany, graficzny interfejs użytkownika oraz – co tu kryć – niedbalstwo projektantów systemu kosztują jego użytkowników sporo nerwów. Warto uniknąć przynajmniej niektórych stresujących sytuacji, sięgając przy tym po środki dostępne w samym Windows. Również zwykłe dostosowanie systemu do własnych wymagań zazwyczaj skraca czas spędzany na poszukiwaniu narzędzi w gąszczu menu i wykonywanie często powtarzających się czynności. W opisanej części można znaleźć m.in. wskazówki pozwalające wyeliminować niektóre elementy spowalniające pracę systemu.

Linux i KDE

Kolejny dział poświęcony jest Linuksowi i jednemu z najpopularniejszych menedżerów okien – KDE. Szykuje się już wersja 2.2 tego środowiska, ale na razie większość z nas korzysta z jego edycji o numerze 2.0 lub 2.1. System z pingwinem w herbie spełnia zazwyczaj w zupełności stawiane przed nim wymagania, warto jednak uczynić pracę w środowisku graficznym jak najbardziej przyjemną i szybką. Nie zawsze da się te dwie rzeczy pogodzić, zwłaszcza w przypadku słabszych maszyn. Mamy nadzieję, że zaprezentowane porady pozwolą wybrać rozsądny kompromis pomiędzy funkcjonalnością i szybkością działania KDE 2.x.

Nagrywaj szybciej

Ostatnim tematem, poruszanym w niniejszym artykule, jest przyspieszanie działania napędów CD-ROM, DVD i nagrywarek CD- -RW. Malejące ceny sprzętu komputerowego zachęcają do korzystania zwłaszcza z dwóch ostatnich wymienionych typów urządzeń.

Każdy napęd okazuje się jednak w pewnym momencie zbyt wolny. Nie zawsze oznacza to konieczność zakupu nowego urządzenia – czasem wystarczy zmienić… oprogramowanie. Okazuje się, że np. pracę nagrywarki czy napędu poprawić może nie tylko nowszy sterownik, ale i firmware, czyli BIOS napędu CD-RW. O tym, kiedy uaktualnienie firmware’u może przynieść nader korzystne rezultaty, piszemy na 270.

Info

Witryna dla użytkowników KDE
http://kde.com.pl

Polska Strona Windowsowa
http://windows.online.pl

Serwisy poświęcone napędom CD, DVD, CD-RW itp.
http://www.cdrinfo.com
http://www.region-free.de
http://dvdpiracy.com