Nowy i szybki

Opis klienta pocztowego dla systemów Unix lub Linux.

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z Linuksem zastanawia się nad wyborem odpowiedniego dla siebie klienta poczty. Część użytkowników poleca programy tekstowe, takie jak Mutt czy Pine, inni polecają liczne programy działające w trybie graficznym, choćby Netscape Messanger, Balsa, KMail czy Gnus. Bardzo nieliczni słyszeli natomiast o programie Sylpheed.

Mimo, że Sylpheed przypomina wyglądem popularne programy Windows, zajmuje na dysku o wiele mniej miejsca.

Ten klient pocztowy, choć mało znany, niewątpliwie wart jest uwagi. Obsługuje on zarówno pocztę, jak i grupy dyskusyjne. Ma niemal wszystkie funkcje, których wymaga się od programów tego typu, a przy tym jest prosty w obsłudze i bardzo szybki. Podstawę klienta stanowi oczywiście obsługa protokołów SMTP, POP3, IMAP i NNTP. Ważną częścią aplikacji są filtry, które powinny zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Pozwalają one umieszczać wiadomości w różnych folderach w zależności od niemal dowolnych własności nagłówka listu (nadawca, temat i inne). Sylpheed obsługuje również wiele kont pocztowych i serwerów grup dyskusyjnych. Aplikacja pozwala także korzystać z książki adresowej. Nie jest to może najmocniejsza strona programu, ale wystarcza do zapisania adresów znajomych, a do tego przecież ma służyć.

Autor programu pomyślał również o użytkownikach, którym nie odpowiadają domyślne zachowania Sylpheeda, i zaprojektował go tak, by można go było dostosować do swoich potrzeb. Jeżeli na przykład nie chcemy używać wbudowanego edytora tekstu, to możemy skorzystać z dowolnego innego. Dopuszczalne jest również korzystanie z zewnętrznych apliakcji do oglądania załączników. Wart uwagi jest również sposób konfiguracji skrótów klawiaturowych. Otóż, aby zdefiniować skrót do dowolnej pozycji z menu, wystarczy wskazać myszką tę pozycję i wcisnąć żądaną kombinację klawiszy. Nowo utworzony (lub zmieniony) skrót jest od razu widoczny w menu i gotowy do użycia.

Dzięki polskiemu interfejsowi konfiguracja programu nie powinna nikomu sprawiać kłopotów.

Zaawansowani użytkownicy docenią z pewnością możliwość podejrzenia, jak przebiegała „rozmowa” z serwerem. Koniec z niejasnymi komunikatami, które niewiele mówią użytkownikowi o istocie problemu. Wszystko mamy przedstawione jasno i wyraźnie. Wystarczy wybrać z menu pozycję Tool | Log window (Narzędzia | Okno logów). Sylpheed sprawdza się dobrze w polskich realiach. Nie ma kłopotów z obsługą „ogonków”, a począwszy od wersji 0.5.2, jest on również dostępny w języku polskim. Podobnie jak wiele innych programów linuksowych, Sylpheed czyta zmienną środowiskową LANG i w zależności od jej wartości uruchamia się w odpowiedniej wersji językowej.

Aplikacja wprawdzie nie oferuje tak zaawansowanych funkcji jak Mutt czy Gnus, jednak większość użytkowników takich udogodnień po prostu nie potrzebuje. W porównaniu z programem pocztowym Netscape’a Sylpheed deklasuje rywala szybkością oraz stabilnością działania.

Wymagania: system Linux lub UNIX,
ok. 1 MB na dysku
+ małe wymagania systemowe
– brak obsługi SSL

Autor: Hiroyuki Yamamoto, Japonia
http://sylpheed.good-day.net
Rejestracja: freeware