P4 woli DDR-y

Test chipsetu VIA P4X266 dla procesorów Pentium 4.

Intel nie zdążył jeszcze przyzwyczaić nas do układów Pentium 4, a tu już jego główny konkurent na rynku chipsetów proponuje swoje rozwiązanie pod P4. Co więcej, wcale nie trzeba drogich pamięci Rambus, by całość działała sprawnie i wydajnie.

VIA P4X266 – wydajny chipset przeznaczony dla Pentium 4, obsługujący pamięci SDRAM oraz DDR SDRAM, pomoże nowemu procesorowi Intela zdobyć rynek tanich komputerów.

Ceny procesorów Pentium 4 maleją, ale komputery z tym układem nadal są drogie. Winę za taki stan rzeczy ponoszą pamięci Rambus, które nie dość, że są kosztowne, to w typowych zastosowaniach (np. aplikacje biurowe) okazują się mniej wydajne od modułów SDRAM czy DDR SDRAM.

Sam Intel dość opieszale stara się zmienić tę sytuację, zwlekając z wprowadzeniem do sprzedaży własnego chipsetu i845. Choć układ ten pozwala na obsługę pamięci typu DDR SDRAM, to najprawdopodobniej w tym roku nie pojawią się płyty główne dla tego rodzaju modułów. Do sprzedaży trafią natomiast modele współpracujące z pamięciami SDRAM PC133. Na szczęście inni producenci chipsetów nie muszą się przejmować umowami pomiędzy Intelem i firmą Rambus, zainteresowaną jak najdłuższą sprzedażą modułów RDRAM.

Znany producent układów sterujących do płyt głównych – VIA Technologies – już dziś wprowadza do sprzedaży chipset P4X266 przeznaczony dla procesorów Pentium 4 i obsługujący pamięci DDR SDRAM. Przeprowadzone przez nas testy jednoznacznie dowodzą, że P4 doskonale współpracuje z DDR-ami, w wielu przypadkach osiągając nawet wyniki lepsze niż przy użyciu modułów Rambus.

Podstawowe wady pamięci RDRAM to długi czas dostępu oraz wąska, szeregowa magistrala o szerokości 16 bitów. Dopóki pobierane są duże, spójne bloki danych, taka architektura w połączeniu z wysoką częstotliwością pracy pamięci (800 MHz) gwarantuje wysoką wydajność. Dlatego komputery z Pentium 4 doskonale radzą sobie m.in. z kompresją i dekompresją strumieni danych. Gorzej, gdy w krótkim czasie trzeba odczytać bardziej rozrzucone po pamięci informacje, jak ma to miejsce np. podczas pracy z typowymi aplikacjami biurowymi. W tego typu zastosowaniach znacznie lepiej radzą sobie systemy z pamięciami SDRAM i DDR SDRAM. Potwierdzają to wyniki testów, w których porównywaliśmy wydajność procesora Pentium 4 1.4 GHz na płytach bazujących na chipsecie VIA P4X266 z pamięciami DDR i Intel 850 z modułami Rambus.

Wydajny czy nie? Wyższość najnowszego układu, głównego konkurenta Intela, widoczna jest przede wszystkim w praktyce. Testy bazujące na typowych biurowych aplikacjach działały nawet do 10% szybciej.

Wyraźna przewaga systemu z układami Intela widoczna była przede wszystkim w testach bezpośrednio mierzących przepustowość pamięci. W większości pozostałych zastosowań P4X266 dotrzymywał kroku układowi i850. Przewaga rozwiązania firmy VIA i pamięci DDR uwidoczniła się tam, gdzie komputery z procesorami Pentium 4 zwykle prezentują się słabiej niż np. maszyny z Athlonami czy nawet Pentium III. Wyniki aplikacyjnego testu SYSmark 2000 jednoznacznie wykazały, że P4 i pamięci DDR dużo lepiej radzą sobie w typowych zastosowaniach biurowych. Użyty przez nas model taktowany zegarem 1.4 GHz w teście tym osiągnął wydajność na poziomie układu Pentium 4 1.6 GHz z pamięciami Rambus. Oznacza to 10-procentowy przyrost wydajności, i to przy zastosowaniu tańszych modułów pamięci.

Po podbiciu rynku układów do płyt głównych dla procesorów Pentium III i Celeron firma VIA jest na najlepszej drodze do powtórzenia tego sukcesu w dziedzinie systemów dla Pentium 4. Pozbawiony możliwości obsługi pamięci DDR SDRAM chipset Intel 845 na razie nie będzie raczej w stanie skutecznie konkurować z P4X266. Do rywalizacji włączą się niedługo także pozostali producenci chipsetów. W tej wojnie stuprocentowymi zwycięzcami będą jednak użytkownicy, oczekujący na obniżki cen komputerów z Pentium 4.