Pęd ku przyszłości

Pakiety biurowe: Corel WordPerfect Office 2002 Professional: Pęd ku przyszłości

Żyjemy w dziwnych czasach, w których producenci oprogramowania prześcigają się w zwiększaniu numerów wersji swoich produktów. Czy najnowszy pakiet biurowy Corela rzeczywiście wyprzedza swoje czasy?

Wydawałoby się, że walka o prymat na rynku pakietów biurowych zakończyła się mniej więcej w momencie wydania MS Office 2000. Obywatele informatycznego społeczeństwa starają się jednak konsekwentnie zmienić tę sytuację. Czy im się to uda, będziemy mogli powiedzieć dopiero za rok albo dwa. Dziś postaram się jedynie odpowiedzieć na pytanie, czy pakiet Corela jest w stanie nawiązać równą walkę z „doświadczonymi” aplikacjami Microsoftu.

Pierwsze wrażenia

W pudełku z Office 2002, oprócz instrukcji obsługi, licencji użytkownika oraz dwóch płyt instalacyjnych, znajdziemy trzeci krążek CD i… dziwne pudełeczko z wizerunkiem papugi. O tym ostatnim napiszę jednak w dalszej części recenzji.

Jedną z ważniejszych właściwości Corel Presentations 10 jest możliwość zapisu slajdów w postaci strony WWW. Mogą się na niej znaleźć statyczne obrazki ze slajdami albo… animacja w formacie Flash.

Instalacja przebiega bezproblemowo, co zresztą w dzisiejszych czasach nie powinno nikogo dziwić. Osoby, które zdecydują się jednak na zrestartowanie peceta przed rozpoczęciem pracy, spotka niespodzianka. Projektanci pakietu uznali bowiem za stosowne dodanie do folderu Autostart skrótu do aplikacji Desktop Application Director 10. Powoduje on umieszczenie w polu systemowym sześciu dodatkowych ikon uruchamiających składniki pakietu. W pierwszym momencie wywołało to u mnie zniechęcenie, jednak dosyć szybko przekonałem się do takiego rozwiazania. Jego zaletą jest bowiem szybki dostęp do poszczególnych aplikacji.

Co nowego, co po staremu?

Pakiet biurowy Corela został stworzony tak, aby ułatwiać migrację do nowego środowiska pracy użytkownikom MS Office. Świadczy o tym chociażby możliwość wyboru w edytorze tekstu schematu skrótów klawiaturowych o nazwie MS Word 2000 Keyboard. Projektanci aplikacji nie popadli jednak w obsesję. Programy wyglądają w większości znajomo, utrzymano podobną filozofię konstrukcji menu i pasków narzędzi. Przyjrzyjmy się zatem kolejnym składnikom zestawu Corela.

Chyba najbardziej znaczącą nowością w WP Office 2002 jest możliwość eksportowania dokumentów tekstowych i prezentacji wprost do pliku… PDF!

Zacznijmy od listu…

Większość użytkowników pakietów ze słowem Office w nazwie najbardziej intensywnie wykorzystuje edytor tekstu, od niego więc zaczniemy podróż po wirtualnym biurze. Po uruchomieniu WordPerfecta 10 musimy przedefiniować kilka skrótów klawiaturowych, blokujących wpisywanie niektórych polskich znaków. Gdy się z tym uporamy, ujrzymy dokładnie to, czego oczekujemy – solidny, wygodny edytor, pozwalający na wykonanie wszelkich niezbędnych operacji.

Na uwagę zasługują m.in.: wygodne narzędzie do umieszczania w tekście symboli różnego typu (równie znakomity jest też – tradycyjnie – edytor równań WP), opcja używania dwóch zestawów nagłówków i notek, możliwość dodawania makr do szablonów dokumentów, definiowania kilku rodzajów odsyłaczy tekstowych czy naprawdę szybki podgląd dokumentu w oknie przeglądarki internetowej. Inne proste, aczkolwiek bardzo przydatne ułatwienia to możliwość ustawienia kursora za pomocą myszy w dowolnym punkcie tabulacji czy opcja QuickStyle do tworzenia stylu akapitu na podstawie istniejącego tekstu.

Nowości w programie to przede wszystkim ułatwienie konwersji tekst-tabela, poprawienie zapisu dokumentu do postaci stron WWW (tym razem z użyciem stylów CCS) oraz opcja Align and Distribute, umożliwiająca szybkie orientowanie obiektów względem siebie.

Wymagania: PC Pentium 166 MHz, Windows 9x/NT/2000, ok. 150 MB na dysku
+ naprawdę duże możliwości
+ polskojęzyczny słownik i dzielenie wyrazów
+ eksport plików do formatu PDF
+ bogactwo dodatkowych opcji
+ dbałość o szczegóły
– anglojęzyczny interfejs i podręcznik
Producent: Corel, Kanada
http://www.corel.com
Dostawca: Corel Polska, Warszawa
tel: (22) 654 70 98
http://www.corel.com.pl
Cena: ok. 2370 zł
Uaktualnienie:ok. 1200 zł