Pentium 4 dla każdego?

Architektura chipsetu Intel i845.

Reklama

Dlaczego zaprezentowany właśnie oficjalnie przez Intela najnowszy chipset i845, przeznaczony dla obecnej i przyszłej (z jądrem Northwood) wersji Pentium 4, obsługuje tylko i wyłącznie pamięci SDRAM? To bardzo proste. Umowa zawarta z firmą Rambus zakazuje Intelowi do końca 2001 roku stosowania rozwiązań technicznych wykorzystujących pamięć inną niż SDRAM i RDRAM. Rozwód z niesławnymi Rambusami jest więc na razie tylko częściowy.

Nowy chipset dla Pentium 4 jest zbudowany – podobnie jak inne układy z serii i8xx – w architekturze hubów.

Tak naprawdę obsługa modułów DDR została jednak w Brookdale’a – taką nazwę kodową nosi premierowy chipset – wbudowana, ale do końca grudnia nie wolno sprzedawać płyt głównych z takimi gniazdami. Układ i845 to w pewnym sensie przebudowany i815 obsługujący Pentium III. Do istniejącej konstrukcji wystarczyło przecież dodać obsługę innej szyny FSB (P4 wykorzystuje AGTL+) i innego typu pamięci (można obsadzić do 3 GB RAM z ECC). Sześć portów USB działa w standardzie USB 2.0, dyski twarde mogą pracować w trybie UltraATA/100. Nowością – także w konkurencyjnych chipsetach dla P4 firm VIA i SIS (patrz: CHIP 6/2001, s.18) – jest asynchroniczna obsługa pamięci DDR. Dla modułów PC2100 taktowanie – 25133 MHz – jest różne od częstotliwości pracy szyny procesora – 45100 MHz.

Czy obniżenie cen Pentium 4 i pojawienie się płyt głównych dla P4, nie wymagających instalowania Rambusów, przyczyni się do spopularyzowania nominalnie najszybszego procesora Intela? Prawdopodobnie tak, ale paradoksalnie może się tak stać dzięki firmom VIA i SIS. Ich układy umożliwiają bowiem standardowo stosowanie pamięci DDR, a przy tym – zgodnie z zapowiedziami – są tańsze.