Południowy czy północny?

Test płyt głównych na układzie SiS 735.

Kilka miesięcy po premierze chipsetu AMD 760 wybór układów obsługujących pamięci DDR znacznie się zwiększył. Obok znanego już VIA Apollo Pro266 i mniej popularnego Ali Magik1 pojawił się całkiem nowy układ – SiS 735.

Do naszego laboratorium trafiły dwie płyty główne Chaintech 7SID i ECS K7S5A (wersje przedprodukcyjne), bazujące na tym chipsecie. SiS 735 to pierwszy jednoukładowy chip, przeznaczony do obsługi procesorów AMD Athlon i Duron oraz pamięci typu SDRAM i DDR SDRAM. Tradycyjny podział chipsetu na mostki północny i południowy, połączone magistralą o przepustowości do 266 MB/s, zastąpiony został konstrukcją jednoukładową, w której bloki funkcjonalnie odpowiadające obu mostkom komunikują się przez wielokanałową magistralę, zdolną przesłać do 1,2 GB/s.

chaintech 7sid, ECS K7S5A – na płytach próżno szukać drugiego układu sterującego. Cały chipset mieści się w jednej kości, pełniącej funkcję mostka północnego i południowego.

Chaintech 7SID, choć bazuje na układzie firmy SiS, nie ma zintegrowanego systemu graficznego. Oferuje natomiast złącze AGP 45, zintegrowany kontroler IDE ATA100 oraz dwa gniazda pamięci DDR SDRAM.

Układ sterujący SiS 735 zapewnia płycie głównej Chaintech 7SID wydajność porównywalną z modelami bazującymi na chipsetach innych producentów. Jeszcze lepiej prezentuje się ECS K7S5A. Ponieważ model ten wyposażono w złącza pamięci zarówno SDRAM, jak i DDR, przetestowaliśmy go dwukrotnie. O ile do wydajności płyty z zastosowaniem modułów SDRAM nie można mieć zastrzeżeń, o tyle wyniki testów z układami DDR okazały się nieco zaskakujące. Okazało się bowiem, że płyta ECS K7S5A dużo lepiej radzi sobie w sytuacji, gdy zarówno FSB procesora, jak i pamięci pracują z częstotliwością 100 MHz. Po przestawieniu szybkości pracy pamięci na 133 MHz system wyraźnie zwalnia! Mamy nadzieję, że w ostatecznej wersji płyty problem ten zostanie usunięty.

Wyniki testów wydajności i stabilności pierwszych płyt głównych, bazujących na nowym chipsecie SiS-a, prezentują się obiecująco. Jeśli ich ostateczna, komercyjna wersja będzie jeszcze bardziej wydajna, a cena ustalona zostanie na tradycyjnym dla systemów na SiS-ie niskim poziomie, to producentów płyt głównych i chipsetów czeka ostra wojna cenowa. Kto na tym skorzysta, wszyscy chyba doskonale wiemy, więc trzymajmy kciuki.

Reklama

Chaintech 7SID
Chipset: SiS 735
Gniazdo procesora: Socket A
Obsługiwana pamięć: DDR
Liczba złaczy PCI/ISA/AGP: 3/0/1
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 540 zł
+ wysoka wydajność
– mała liczba złączy PCI
Producent: Chaintech, Tajwan
http://www.chaintech.com.tw
Dostawca: Jamicon, Kraków
tel.: (32) 250 33 97
http://www.chaintech.pl

ECS K7S5A
Chipset: SiS 735
Gniazdo procesora: Socket A
Obsługiwana pamięć: DDR i SDRAM
Liczba złaczy PCI/ISA/AGP: 5/0/1
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 290 zł
+ wysoka wydajność
+ obsługa pamięci DDR i SDRAM
+ zintegrowana karta sieciowa
Producent: Elitegroup, Tajwan
http://www.ecs.com.tw
Dostawca: AB SA, Wrocław
tel.: (71) 324 05 57
http://www.ab.pl