Sprinterskie ślimaki

Powoli zaczynamy przywykać do superwydajnych procesorów, taktowanych zegarami dochodzącymi do 2 GHz. Niewielu z nas decyduje się jednak na zakup najszybszego układu. Powód jest prosty – nowy znaczy drogi. Dlatego też niemniejsze emocje wywołuje pojawienie się wolniejszych, ale znacznie tańszych układów. W tej klasie rywalizują ze sobą modele Duron i Celeron.

Pod względem budowy prezentowane modele nie różnią się od wcześniejszych Celeronów. Wszystkie bazują na rdzeniu Coppermine, używanym w Pentium III, i wykonane zostały w technologii 0,18 mikrona.

Celerony 950 MHz, 1.0 i 1.1 GHz – dzięki nowym układom Intel odzyskał dominację na rynku tanich procesorów. Jednak czy na długo…?

Procesory Intela znane są z tego, że wraz ze wzrostem prędkości zegara niemal liniowo wzrasta ich wydajność. Reguła ta potwierdza się także w przypadku najnowszych Celeronów. Niestety, niezmiennie niższa pozostaje także wydajność układów Intela w porównaniu z konkurencyjnymi Duronami. Model z zegarem 950 MHz nieznacznie tylko ustępuje wydajnością Duronowi 900, natomiast układ 1-gigahercowy z trudem rywalizuje z Duronem 950 MHz. Jednak dzięki modelowi z zegarem 1.1 GHz to Intel dzierży aktualnie palmę pierszeństwa na rynku tanich układów. O jego atrakcyjności w stosunku do zbliżonego wydajnością Athlona 1.0 GHz zdecyduje zapewne również atrakcyjniejsza cena.

Analizując wyniki testów wydajności najszybszych Celeronów, warto zwrócić uwagę na często pomijany aspekt. Nie zawsze pamiętamy bowiem, że tylko niektórym potrzebne są superwydajne procesory. Choć najnowsze układy z serii Celeron pod względem wydajności znacznie ustępują modelom Pentium 4 czy najszybszym Athlonom, ich możliwości w codziennych zastosowaniach są wystarczające dla większości użytkowników. Przykładem niech będzie np. kompresja płyty CD audio do plików MP3, z którą najszybszy Celeron radzi sobie w niecałe trzy minuty! W tym czasie przeciętny użytkownik zdąży zaledwie wyciągnąć z kieszeni przenośny odtwarzacz MP3, podłączyć go do komputera i co najwyżej uruchomić oprogramowanie do kopiowania plików z muzyką. Kto uważa, że nie może obejść się bez 170 klatek/s w Quake’u III, zawsze może sięgnąć po kilkakrotnie droższy układ Pentium 4.

Celeron 950/1000/1100
Gniazdo: Socket 370
Taktowanie: 950, 1000, 1100 MHz
Napięcie rdzenia: 1,75 V (950, 1000), 1,8 V (1100)
Napęcie I/O: 3,3 V
Cache L1: 32 KB
Cache L2: 128 KB
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 950 MHz – 500 zł, 1.0 GHz – 590 zł, 1.1 GHz – 685 zł
+ praca w starszych płytach głównych
+ dobra wydajność
– stosunek możliwości do ceny mniej korzystny niż w przypadku Durona
Producent: Intel, USA
http://www.intel.com
Dostawca: JTT Computer, Wrocław
tel.: (71) 347 58 00
http://www.jtt.pl
Więcej:bezcatnews