Stary dźwięk na nowych krążkach

Digitalizacja nagrań z płyt analogowych

Mniej więcej przed dwudziestu laty płyty kompaktowe rozpoczęły tryumfalny pochód przez świat. I szybciej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać, niemal całkowicie wyparły tradycyjne, czarne krążki.

Pewnie masz w domu pokaźną kolekcję kompaktów, a na dodatek całkiem niedawno postawiłeś sobie w pokoju odtwarzacz Marantz CD-7 za dwadzieścia tysięcy złotych. Wyciszyłeś pokój, rozstawiłeś kolumny i w takich komfortowych warunkach z zadowoleniem odsłuchujesz wszystkie swoje płyty. Ale zaraz, zaraz… czy na pewno wszystkie?

No właśnie – zapomniałeś przecież o starej kolekcji czarnych krążków! Kilkadziesiąt (a może kilkaset?) winylowych płyt leży sobie na strychu albo w piwnicy. Warstwa kurzu na okładkach ma już pewnie ładnych parę centymetrów grubości. Pomyśl – czy nie chciałbyś posłuchać starych przebojów? To prawda, że tradycyjny gramofon i „czarna” płytoteka zajmują mnóstwo miejsca. Poza tym winylowe longplaye trzeszczą niemiłosiernie – w końcu przesłuchałeś je już tyle razy… Ale przecież obiło Ci się o uszy, że można przenieść zawartość starych krążków na płyty kompaktowe.

Jeśli wszystko, co napisałem do tej pory, wydaje Ci się znajome, to jesteś właściwym adresatem tego artykułu. Zajmiemy się digitalizacją muzycznych rarytasów – warto zadać sobie trochę trudu, aby ocalić materiał, którego nie wydano na płytach kompaktowych. I zdziwisz się, jak prosta jest procedura przekonwertowania analogowego nagrania do postaci cyfrowej. Sam zadecydujesz, co zrobisz później z muzyką zapisaną na dysku twardym – możesz pozostawić ją w postaci plików WAVE albo przenieść na srebrne krążki.

Info
Cool Edit 2000
http://www.cooledit.com
Na CHIP-CD w dziale Porady | Digitalizacja dźwięku znajduje się programCool Edit 2000. Aplikację tę umieściliśmy również w dziale Download serwisu http://download.chip.pl (sekcja Multimedia | Obróbka dźwięku).