Stary dźwięk na nowych krążkach

Szkoda Ci kilkudziesięciu godzin muzyki zgromadzonej na czarnych krążkach? Te stare przeboje da się jeszcze uratować!

Mniej więcej przed dwudziestu laty płyty kompaktowe rozpoczęły tryumfalny pochód przez świat. I szybciej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać, niemal całkowicie wyparły tradycyjne, czarne krążki.

Pewnie masz w domu pokaźną kolekcję kompaktów, a na dodatek całkiem niedawno postawiłeś sobie w pokoju odtwarzacz Marantz CD-7 za dwadzieścia tysięcy złotych. Wyciszyłeś pokój, rozstawiłeś kolumny i w takich komfortowych warunkach z zadowoleniem odsłuchujesz wszystkie swoje płyty. Ale zaraz, zaraz… czy na pewno wszystkie?

No właśnie – zapomniałeś przecież o starej kolekcji czarnych krążków! Kilkadziesiąt (a może kilkaset?) winylowych płyt leży sobie na strychu albo w piwnicy. Warstwa kurzu na okładkach ma już pewnie ładnych parę centymetrów grubości. Pomyśl – czy nie chciałbyś posłuchać starych przebojów? To prawda, że tradycyjny gramofon i „czarna” płytoteka zajmują mnóstwo miejsca. Poza tym winylowe longplaye trzeszczą niemiłosiernie – w końcu przesłuchałeś je już tyle razy… Ale przecież obiło Ci się o uszy, że można przenieść zawartość starych krążków na płyty kompaktowe.

Jeśli wszystko, co napisałem do tej pory, wydaje Ci się znajome, to jesteś właściwym adresatem tego artykułu. Zajmiemy się digitalizacją muzycznych rarytasów – warto zadać sobie trochę trudu, aby ocalić materiał, którego nie wydano na płytach kompaktowych. I zdziwisz się, jak prosta jest procedura przekonwertowania analogowego nagrania do postaci cyfrowej. Sam zadecydujesz, co zrobisz później z muzyką zapisaną na dysku twardym – możesz pozostawić ją w postaci plików WAVE albo przenieść na srebrne krążki.

Info
Cool Edit 2000
http://www.cooledit.com
Na CHIP-CD w dziale Porady | Digitalizacja dźwięku znajduje się programCool Edit 2000. Aplikację tę umieściliśmy również w dziale Download serwisu http://download.chip.pl (sekcja Multimedia | Obróbka dźwięku).
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.