Stówa w kieszeni

100 programów dla palmtopów.

Niewielkie komputerki opanowują świat. Nie ma się czemu dziwić – urządzenia mieszczące się w kieszeni potrafią sprostać prawie każdemu zadaniu. Oczywiście – przy użyciu odpowiedniego oprogramowania.

Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że już za 5-10 lat standardowy pecet będzie zupełnie wysłużony? Specjaliści z branży komputerowej są zgodni: małe, przenośne urządzenia zastąpią w końcu masywne, stojące na biurkach komputery. Tendencję tę można zauważyć już dzisiaj. Nieważne, czy korzystamy z Internetu, używamy aplikacji biurowych, gier czy programów multimedialnych – coraz częściej sięgamy po urządzenia PDA (Personal Digital Assistant). Nawet najwięksi zwolennicy klasycznych organizerów przestają bronić się przed palmtopami i powoli dołączają do grona ich użytkowników.

Jeśli wziąć pod uwagę system operacyjny, pod którego kontrolą pracują komputery podręczne te ostatnie można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą urządzenia firmy Palm, wyposażone w system PalmOS. Obsługa komputerów tego producenta odbywa się za pomocą pisaka.

Kolejną grupę przenośnych urządzeń stanowią komputery kieszonkowe PocketPC, wyposażone w system operacyjny Windows CE. Podobnie jak w przypadku produktów firmy Palm, do ich obsługi używa się rysika. Niestety, jak do tej pory na rynku dostępnych jest niewiele dobrych programów freeware’owych i shareware’owych dla Windows CE. Z drugiej jednak strony zaletą tego systemu operacyjnego jest jego kompatybilność z „wielkim bratem”. Ponadto Windows CE ma umożliwiać wykorzystanie takich nowych technik jak Bluetooth.

Rozkładana klawiatura Stowaway jest jednym z wielu użytecznych dodatków do palmtopów.

Trzecią grupę urządzeń PDA stanowią komputery firmy PSION, pracujące z systemem operacyjnym EPOC. Dzięki zastosowaniu standardowej klawiatury są one najbardziej zbliżone do klasycznych pecetów.

Standardowe funkcje organizerów – zarządzanie terminami, zadaniami i adresami – nie stwarzają problemów żadnemu palmtopowi. Za pomocą różnych programów dodatkowych można zamienić te przenośne urządzenia w prawdziwe systemy wielozadaniowe. Wszystkie nowe modele palmtopów umożliwiają korzystanie z Internetu (z wykorzystaniem przystawki) oraz obsługę poczty elektronicznej. Czasem możliwe jest również wysyłanie wiadomości SMS oraz odtwarzanie filmów wideo (to ostatnie pod warunkiem posiadania szybkiego procesora – spełniają go jedynie komputerki typu Pocket PC z Windows CE na pokładzie). Niektóre urządzenia – np. Compaq iPaq H 3630 – są nawet w stanie zastąpić przenośny odtwarzacz MP3.


Palm, PSION i PocketPC
Kto jest kim wśród komputerów PDA

PocketPC

Czy chcielibyśmy z doskonałą jakością odtwarzać pliki MP3, filmy wideo oraz korzystać z najróżniejszych gier? Czy nie będzie nam przeszkadzał krótki czas pracy akumulatorów? Jeśli odpowiemy twierdząco na te pytania, oznacza to, że potrzebujemy szybkiego i bogato wyposażonego palmtopa. Odpowiednim modelem będzie Pocket PC z systemem Windows CE. Wśród standardowego wyposażenia nie może oczywiście zabraknąć również pakietu Office wraz ze zminimalizowanym Outloo- kiem. Abyśmy dodatkowo mogli czuć się zupełnie jak w domu, system CE co pewien czas będzie się zawieszał.

Psion

W zasadzie jedynie urządzenie firmy Psion można uznać za prawdziwego, miniaturowego peceta. Podstawową zaletą przenośnych komputerków tego typu jest ich wbudowana klawiatura. Jeśli zatem nie mamy ochoty wprowadzać swoich danych do wirtualnego notatnika za pomocą rysika, powinniśmy wybrać komputer Psion. Podobnie jak Palmy, urządzenia te są również bardzo stabilne i oferują długi czas pracy akumulatorów. Pod względem wagi nie mogą jednak w żaden sposób równać się z lekkimi Palmami.

Palm

W przeciwieństwie do urządzeń z systemem Windows CE komputery Palm są bardzo stabilne. Charakteryzują się znacznie mniejszym zużyciem prądu. Tydzień pracy bez ładowarki nie stanowi dla akumulatora Palma najmniejszego problemu. Komputery tego typu są także lekkie, na przykład model Palm m500 waży mniej niż 100 gramów! Na razie tego rekordu nie był jeszcze w stanie pobić żaden z konkurentów. Jeśli więc potrzebujemy stabilnego urządzenia, możemy obejść się bez klawiatury i chcemy mieć zapewniony długi czas pracy akumulatora, powinniśmy sięgnąć po Palma.

Info

TSS – producent oprogramowania
http://www.tss.com.pl
Glen – dostawca sprzętu do testów
http://www.glen.com.pl
ZIBI – dostawca sprzętu do testów
http://www.zibi.pl
Apollo Electronics
http://www.apollo.com.pl
mikro-TOP
http://psion.cracovia.pl
Producent programu PSILoc+
http://www.psiloc.pl
Oprogramowanie dla komputerów Palm
http://www.palmgear.com
http://www.palmpage.pl
http://www.palm.com

Na CHIP-CD w dziale Software | Programy dla palmtopów znajduje się większość opisywanych programów.