Szybcy i dokładni

Test nowych drukarek atramentowych Lexmark Z33, Z43 i Z53.

W historii rozwoju drukarek atramentowych od początku obserwować można dwie, sprzeczne ze sobą tendencje. Z jednej strony dąży się do poprawy jakości druku, z drugiej zaś ciągle zwiększana jest szybkość, z jaką barwnik nanoszony jest na papier. Ze względu na zróżnicowane potrzeby klientów producenci starają się zaprezentować jak najszerszą ofertę. Doskonałym tego przykładem jest najnowsza gama drukarek atramentowych firmy Lexmark, do której zaliczają się m.in. modele Z33, Z43 i Z53.

Lexmark Z33, Z43, Z53 – najnowsza oferta drukarek Lexmarka skierowana jest do różnych odbiorców. Użytkownicy, którym zależy na wysokiej jakości wydruków, powinni zainteresować się innymi modelami niż klienci poszukujący przede wszystkim szybkiego urządzenia.

Choć podstawowe parametry prezentowanych urządzeń są podobne, to jednak przeznaczone są one dla różnych grup użytkowników. Model Z33 to typowa drukarka domowa. Doskonale nadaje się do drukowania grafik czy kolorowych zdjęć na papierze fotograficznym. W tej klasie urządzeń szybkość druku jest sprawą drugorzędną, dlatego Z33 nie musi być wydajna. Jej atut to prosty, wygodny w użyciu i intuicyjny sterownik. Przed rozpoczęciem drukowania użytkownik, zamiast wprowadzać wiele parametrów, pytany jest o rodzaj sporządzanego dokumentu (np. zdjęcie, dokument tekstowy, grafika prezentacyjna), a oprogramowanie samo optymalizuje konfigurację drukarki stosownie do konkretnego zadania. Do atutów tego modelu zaliczyć można także i sterowniki do kilku popularnych dystrybucji Linuksa.

Z43, równie dobrze jak niżej spozycjonowany model, radzi sobie z wydrukiem barwnych fotografii, jednak w tym przypadku większy nacisk położono na wydajność urządzenia. Świadczą o tym krótsze niż w Z33 czasy wydruku tekstu, grafiki prezentacyjnej czy wektorowej. Ten model wydaje się dostosowany do potrzeb uczniów i studentów czy prowadzących mały biznes, którzy docenią zapewne możliwość zakupu zasobników o zwiększonej pojemności, znacznie obniżających koszty wydruku.

Największy i najdroższy z całej serii nowych drukarek Lexmarka model Z53 wcale nie wyróżnia się najlepszą jakością druku. Co ciekawe, z kolorowymi zdjęciami na papierze fotograficznym lepiej radzą sobie modele Z33 i Z43. Nic w tym dziwnego – przecież podstawowym przeznaczeniem tej drukarki jest wydruk tekstu i grafiki prezentacyjnej. Świadczą o tym wyniki testu szybkości druku, w którym Z53 okazała się średnio o 20% wydajniejsza od pozostałych modeli z tej samej rodziny.

Trudno przedstawić dokładną ocenę prezentowanych modeli drukarek atramentowych bez porównania ich z produktami konkurencji. W dziedzinie jakości druku konfrontacja ta wypada pomyślnie, szczególnie w przypadku modeli Z33 i Z43, które okazały się pod tym względem lepsze od wielu nieraz droższych urządzeń HP, Epsona czy Canona. Porównanie wydajności wypada słabiej, głównie ze względu na niskie osiągi nowych modeli w drukowaniu kolorowych zdjęć. Nawet najszybszy spośród trzech prezentowanych modeli, Lexmark Z53, plasuje się poza pierwszą dziesiątką najwydajniejszych drukarek, przetestowanych dotychczas w naszym laboratorium. Co ciekawe, na liście szybszych urządzeń znalazł się także poprzednik modelu Z53 – Lexmark Z52. Znacznie lepiej prezentują się wyniki testów szybkości druku tekstu i grafiki – Lexmark Z53 należy pod tym względem do ścisłej czołówki, a i Z43 na tle konkurencyjnych modeli wypada całkiem nieźle.

Lexmark Z33
Maksymalna rozdzielczość [dpi]: 2400×1200
Nominalna szybkość druku tekstu/
tekstu z grafiką [s./min]: 9/5
Złącze: USB
Sterowniki: Windows 98/2000/Me, MacOS, Linux Red Hat 7.0, Mandrake 7.2, Caldera 2.5, SuSe 7.0 lub nowszy
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 389 zł
+ wysoka jakość wydruków
+ łatwa obsługa
+ sterowniki dla Linuksa
Reklama

Lexmark Z43
Maksymalna rozdzielczość [dpi]: 2400×1200
Nominalna szybkość druku tekstu/
tekstu z grafiką [s./min]: 12/6
Złącza: USB, LPT
Sterowniki: Windows 9x/Me/XP/NT 4.0/2000
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 489 zł
+ wysoka jakość wydruków
+ szybki druk tekstu i grafik
+ mała prędkość druku zdjęć

Lexmark Z53
Maksymalna rozdzielczość [dpi]: 2400×1200
Nominalna szybkość druku tekstu/
tekstu z grafiką [s./min]: 16/8
Złącza: USB, LPT
Sterowniki: Windows 9x/Me/NT 4.0/2000/XP, MacOS, Linux Red Hat 6.1, SuSe 2.6, Mandrake 7.0 lub nowszy
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 649 zł
+ wysoka wydajność druku tekstu i grafiki prezentacyjnej
+ sterowniki dla Linuksa
+ głośna praca

Producent: Lexmark, USA
http://www.lexmark.com
Dostawca: Printmark Polska, Kraków
tel.: (12) 290 14 00
http://www.lexmark.com.pl