Triumfalny powrót

Test procesora Intel Pentium III 1200 MHz Tualatin.

Chociaż na rynku od dawna dostępny jest procesor Pentium 4, to produkcja i rozwój rodziny Pentium III będą kontynuowane. Dlaczego? Zobaczcie wyniki pierwszych testów.

Rozwój Pentium III, który skutecznie konkurował z Athlonem firmy AMD, zatrzymał się na modelu taktowanym zegarem 1 GHz, a Pentium 4 w większości dzisiejszych aplikacji nie jest tak wydajny jak układy ze starszej serii. Być może z tego powodu od dłuższego czasu słychać było pogłoski o kolejnej generacji układów Pentium III o zegarze powyżej 1 GHz. Choć ciągle jeszcze nie wiadomo, kiedy i na jaką skalę wejdzie on do seryjnej produkcji, udało nam się zdobyć i przetestować pierwszego Pentium III 1,2 GHz o kodowej nazwie Tualatin.

Architektura nowego procesora nie różni się od tej z modeli z rdzeniem Coppermine. Większą szybkość pracy uzyskano dzięki zastosowaniu ścieżek wykonanych w technologii 0,13 mikrona. Pracujący z magistralą FSB 133 MHz Tualatin wymaga zasilania rdzenia napięciem 1,475 V i gniazda FC-PGA2. Do testów użyliśmy płyty głównej Asus TUSL2-C z chipsetem Intel 815EP B Stepping przeznaczonym do pracy z nowym procesorem.

Wielu użytkowników pytało, po co wprowadzono procesor Pentium 4, skoro dobrze skalujący się Pentium III z tym samym zegarem byłby w dzisiejszych aplikacjach szybszy. Przedstawiciele Intela odpowiadali krótko – zapomnijcie o Pentium III, teraz mamy „czwórkę” i koniec. Wygląda jednak na to, że sam Intel nie zapomniał. Jak wielka byłaby to strata, pokazują wyniki testów Tualatina. Pracujący z zegarem 1200 MHz układ przewyższa nieco Athlona 1,2 i Pentium 4 1,5 GHz. Układy Intela dominują w testach związanych z przetwarzaniem grafiki (np. 3DMark 2000) czy w grach (Quake III Arena). W testach niskopoziomowych (SiSoft Sandra 2001) lepiej radzi sobie Athlon. W SYSmark 2000 pomiędzy Tualatinem i Athlonem uzyskaliśmy remis, a Pentium 4 – nawet z zegarem 1,7 GHz – pozostaje w tyle.

Tualatin, podobnie jak Coppermine, powinien pracować w systemach dwuprocesorowych. Zapowiada się więc ciekawa rywalizacja z AMD, które niedawno zaprezentowało przecież dwuprocesorowy chipset AMD 760MP dla nowego Athlona MP.

Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy nowego Pentium III, gdyż zależy to od polityki marketingowej Intela. Należy się spodziewać, że procesorowy gigant będzie jednak promował Pentium 4, a „trójkę” czeka rola drugoplanowa. Pojawiają się też informacje o Celeronach z rdzeniem Tualatin i zegarem taktowanym powyżej 1000 MHz. Prawdopodobnie więc Tualatin trafi do sprzedaży, co znacznie poprawiłoby sytuację Intela na rynku tanich procesorów.