Widzieć albo słyszeć

Panel wyświetlający podstawowe parametry pracy komputera.

Wszyscy, którzy próbowali podkręcać procesor, wiedzą, jak wielkie znaczenie dla poprawnej pracy jednostki centralnej ma jej temperatura oraz napięcie zasilania. W celu ciągłego monitorowania tych parametrów zainstalować można specjalną aplikację, która będzie śledziła ich zmiany i w razie konieczności zawiadomi o zagrożeniach. Niestety, jak wykazują doświadczenia wielu użytkowników, działanie podobnych narzędzi jest często błędne – wyświetlane wskazania mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, a same programy niepotrzebnie obciążają procesor i zajmują pamięć.

Asus iPanel Basic – komputer pod kontrolą. Wszystkie ważniejsze parametry „życiowe” komputera zamiast w BIOS-ie dostępne są na estetycznym panelu LED.

Wygodniejszą metodą kontroli wskazań napływających z czujników umieszczonych na płycie głównej jest instalacja sprzętowego modułu Asus iPanel Basic. Urządzenie montuje się w obudowie w kieszeni 5,25″, a dzięki niewielkiej głębokości konstrukcji możliwe jest współdzielenie jednej wnęki z dyskiem twardym. Pracą panelu zarządza układ scalony opracowany przez firmę Asus. Niestety, powoduje to, że iPanel może zostać podłączony tylko do nowoczesnych płyt głównych tego producenta.

Jak w serwerze

Urządzenie zawiera czteropozycyjny wyświetlacz, a wyboru parametru, który ma być wyświetlany, dokonuje się za pomocą jednego z przycisków umieszczonych na panelu. Aktualizacja prezentowanych danych odbywa się dwa razy na minutę, co umożliwia obserwowanie zmian w zależności od wykonywanych przez komputer zadań (takich jak np. wzrost temperatury procesora po uruchomieniu aplikacji wymagającej dużej mocy obliczeniowej).

Użytkownikom często zmieniającym konfigurację swojego komputera pomocne okaże się wyświetlanie podczas uruchamiania komputera kodów urządzeń testowanych przez BIOS płyty głównej. Gdy po włączeniu maszyny ekran pozostaje czarny, wystarczy odczytać z wyświetlacza numer, aby z zamieszczonej w instrukcji płyty tabelki dowiedzieć się, czy winę ponoszą np. moduły pamięci RAM czy karta graficzna.

iPanel zawiera dodatkowo dwa gniazda USB, które pozwalają na wygodne podłączanie urządzeń zewnętrznych bez konieczności manipulowania kablami za komputerem. Ostatnim elementem wyposażenia panelu jest zestaw czterech przycisków służących do uruchamiania wybranej aplikacji systemu Windows (np. programu pocztowego albo przeglądarki internetowej). Niestety, nawet jeżeli komputer stoi w zasięgu ręki użytkownika, odszukanie i naciśnięcie jednego z czterech, blisko siebie położonych klawiszy trwa dłużej niż uruchomienie programu za pomocą myszki.

iPanel jest bardzo praktycznym urządzeniem, choć niestety nie pozbawionym wad takich jak np. zakłócanie dźwięku słyszalnymi trzaskami.

Wyświetlane informacje: temperatura, napięcie zasilające, prędkość obrotowa wentylatorów, kod testowanego podzespołu
Złącza: 25USB
Obsługiwane modele: Asus CUSL2, CUSI, A7V, A7S, A7A266, P4T, CUV4X, CUV266
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 85 zł
+ atrakcyjny wygląd
+ możliwość instalacji w jednej kieszeni z dyskiem twardym
– zakłócanie dźwięku częstymi, słyszalnymi trzaskami
– brak zapamiętywania wybranego trybu pracy
Producent: Asus, Tajwan
http://www.asus.com.tw
Dostawca: Komputronik, Poznań
tel.: (61) 832 47 32
http://www.komputronik.com.pl