Co z tej fuzji będzie?

Połączenie Hewlett-Packarda i Compaqa: Co z tej fuzji będzie?

Przygotowania do kolejnej superfuzji, która zaskoczyła cały świat IT, były opatrzone najwyższą klauzulą tajności. Najprawdopodobniej o aliansie dwóch gigantów nie wiedzieli nawet szefowie oddziałów w poszczególnych krajach. I stało się. Trzeciego września świat obiegła informacja o podpisaniu listu intencyjnego o połączeniu się dwóch potentatów sektora IT: firm Compaq i Hewlett-Packard. Na mocy superporozumienia Hewlett-Packard przejmie Compaqa, w wyniku czego powstanie gigant o rocznych przychodach w wysokości 87,4 miliarda dolarów. Połączenie zakończy się w połowie 2002 roku i ma zaowocować wielkimi oszczędnościami (2,5 mld USD w skali roku). Jak głoszą komunikaty prasowe, Hewlett-Packard będzie miał w nowej spółce 64 procent, a Compaq resztę. Transakcja zostanie przeprowadzona poprzez wymianę akcji.

Najprawdopodobniej nowa spółka będzie dysponowała najbogatszą na świecie ofertą produktów i usług informatycznych dla klientów indywidualnych i firm. Gigant ma konkurować na rynku serwerów z dotychczasowymi liderami: Sun Microsystems i IBM, a na rynku komputerów osobistych z IBM, Dellem i Gatewayem.

Jak twierdzą niezależni eksperci, decyzja o połączeniu obu koncernów została podjęta w celu zwalczenia spadającego popytu na rynku informatycznym. Być może czynnikiem, który przyśpieszył taki krok, był znaczący spadek przychodów HP i Compaqa w czasie ostatnich kilku miesięcy. Mimo przewidywanych niemałych zysków obie spółki zapowiedziały już zwolnienia grupowe pracowników.

Info
www.hp.com.pl
www.compaq.com.pl