Gadające głowy Matroksa

Test karty graficznej Matrox Millennium G550.

Doskonała jakość obrazu, efektowne funkcje 3D, praca z dwoma monitorami i niewygórowana cena. To znamy z G400 i G450. Co zatem oferuje najnowszy Matrox G550?

Od kilku lat wiadomo, że idealna jakość obrazu nie zapewni żadnej karcie graficznej szerokiego grona zwolenników. Jak na razie zamiast spodziewanego G800, nowy produkt oznaczono jako G550. Czy rzeczywiście, jak sugerują liczby, jest to tylko poprawka poprzednika – G450?

Identyczne z poprzednim modelem są oba układy RAMDAC, odpowiedzialne za generowanie obrazu na dwóch monitorach podłączonych do wyjść D-Sub oraz DVI. RAMDAC odpowiedzialny za pracę pierwszego wyświetlacza, zapewnia idealną jakość obrazu. Drugi DAC, przeznaczony głównie dla monitora LCD, również gwarantuje dobrą jakość, jednak jego możliwości co do wysokości odświeżania ekranu kończą się znacznie szybciej.

Gadające głowy stworzone za pomocą dołączonego oprogramowania są bardzo realistyczne.

Millennium G550 z systemem DualHead trzeciej generacji oferuje więcej niż inne karty. Po pierwsze, jako jedyna poprawnie obsługuje Windows 2000. Podczas gdy ATI Radon VE czy karty Nvidii z systemem TwinView wymuszają jednakową rozdzielczość na obu monitorach, G550 umożliwia dowolne manipulowanie rozdzielczością i odświeżaniem obrazu. Co więcej, karta dostarczana jest z oprogramowaniem eDualHead, dającym dodatkowe możliwości szczególnie użytkownikom często korzystającym z Internetu. Panel sterowania dwoma monitorami umożliwia natomiast uzyskanie na dwóch ekranach jednego spójnego pulpitu, sklonowanie obrazu, powiększenie pewnej jego części oraz pełnoekranowe odtwarzanie filmów DVD na drugim monitorze lub telewizorze.

G550 nadal pozbawiony jest jednostki T&L (choć ma już część T – transform), nie obsługuje żadnej technologii umożliwiającej ograniczenie ilości przesyłanych danych (np. Hyper-Z, Texture Compression, Tile Based Rendering), a procesor graficzny taktowany zegarem 115-133 MHz (w zależności od wersji karty) i 64-bitowa pamięć DDR (czas dostępu 6 ns) o maksymalnej przepustowości 2,66 GB/s zapewniają przeciętne osiągi. Taką konstrukcję wymusiły głównie względy ekonomiczne, gdyż zainstalowany system pamięci jest mniej wydajny nawet w porównaniu ze 128-bitową architekturą wykorzystującą szybkie pamięci SDRAM!

Mimo to poszukiwacze nowinek się nie zawiodą. Millennium G550 ma mechanizm HeadCasting, który wg producenta ma zapewnić nowy standard komunikacji 3D. Dołączone oprogramowanie LIPSinc HeadFone umożliwia przesyłanie do współrozmówcy stworzonego wcześniej wirtualnego, ale bardzo realistycznego wizerunku. Nowa funkcja ma również umożliwić nagranie przemówienia, które odtworzy później specjalny system prezentacji. Jeśli nie możecie zatem pojechać i poprowadzić prezentacji, nic straconego! Wystarczy zeskanować zdjęcie twarzy, za pomocą oprogramowania HeadFone nagrać treść przemówienia i zintegrować to z prezentacją w programie PowerPoint 2000 lub XP (2002).

Chipset: MGA-G550
Pamięć ilość/typ: 32 MB/DDR SDRAM
RAMDAC pierwszy/drugi: 360/230 MHz
Złącza: DVI-I, D-Sub (S-Video, Composite)
Cena/gwarancja: 600 zł/36 miesięcy
+ idealna jakość obrazu
+ dobra jakość podczas odtwarzania DVD
– niska wydajność
Producent: Matrox, Kanada
http://www.matrox.com
Dostawca: Veracomp, Kraków
tel.: (12) 421 98 73,
http://www.veracomp.pl