IrfanView 3.51

Test programu IrfanView 3.51.

Do przeglądania dużej liczby plików graficznych niezbędny jest program, który zrobi to w sposób sprawny i szybki. Od czasu gdy ACDSee przestał być darmowy, lukę na rynku dla domowych użytkowników zaczął wypełniać IrfanView. Potrafi on nie tylko przeglądać pliki graficzne, ale po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek, dostępnych na stronie autora aplikacji, także odtwarzać filmy, pliki MP3, Real Audio, Flash i wiele innych.

Ciekawostką jest możliwość wysyłania poczty bezpośrednio z programu. Jakby tego było mało, pliki graficzne możemy w Irfan-View poddać podstawowej obróbce, zmieniając na przykład nasycenie kolorów czy kadrowanie lub wyostrzanie zdjęć. W IrfanView dostępnych jest też kilkanaście efektów znanych z programów do obróbki plików graficznych (obraz olejny, emboss, fine rotation itp.)

Aplikacja jest dostępna w dwudziestu wersjach językowych, w tym – co godne zauważenia – po polsku. By korzystać z „polskiego” IrfanView wystarczy jedynie pobrać ze strony producenta programu plik ZIP zawierający biblioteki DLL z językami.

IrfanView umożliwia również podawanie poleceń z linii komend, co może ułatwić współpracę programu z innymi aplikacjami. Przykładowo: konwersję plików bez trudu wykonamy poleceniem i_view32.exe c: est.bmp /convert=c: est.gif. Uważam, że IrfanView może przydać się każdemu użytkownikowi komputera.

Wymagania: Windows 9x/Me/NT 4.0/2000, ok. 0,78 MB na dysku
+ duża szybkość działania
+ niewygórowana cena
+ duża liczba obsługiwanych formatów
Autor: Irfan Skiljan, Austria
http://www.irfanview.com
Cena: darmowy do użytku prywatnego