Jawa to czy JBuilder?

Test środowiska programistycznego Borland JBuilder 5 Enterprise.

Wśród programistów wykorzystujących Javę jako podstawowy język programowania chyba największą estymą cieszy się pochodzący z Borlanda pakiet JBuilder. I nie bez powodu. Produkt ten, nagradzany wielokrotnie przez różne gremia, oferuje bogaty zestaw wizualnych narzędzi programistycznych, służących do tworzenia aplikacji, apletów czy też komponentów JavaBeans na platformę Java 2.

Najnowsza, piąta już edycja JBuildera dostępna jest w czterech wersjach: Personal, Professional, Enterprise oraz Enterprise Studio. Ostatnia z wymienionych nie była jeszcze dostępna podczas pisania tego artykułu. Przedmiotem mojego testu była zatem edycja Enterprise. Pakiet ten obsługuje najnowsze standardy języka Java, a wśród nich: Java 2, Java 2 JFC/Swing, XML, JSP, JavaBeans, JAR oraz JNI.

Pudełko pełne niespodzianek

Podobnie jak w poprzednich wersjach, także w paczce z JBuilderem znajdujemy pokaźny stos książek i kilka CD-ROM-ów, na których poza instalacjami dla platform Windows, Linux i Solaris są dodatkowe narzędzia oraz dokumentacja. JBuilder od czasów poprzedniej wersji nie przeszedł żadnych rewolucyjnych zmian. Wprowadzono jednakże wiele poprawek. Instalacja JBuildera jest teraz prostsza i szybsza. Wreszcie dostępna jest opcja odinstalowania produktu. Program w obecnej wersji wymaga rejestracji. Wygląda na to, że nowa moda zapoczątkowana przez Microsoft staje się coraz powszechniejsza. Użytkownik ma obowiązek (zgodnie z licencją) rejestracji programu. Na szczęście nie zarejestrowana aplikacja pracuje normalnie. Jedynym utrudnieniem jest okienko pojawiające się przy każdym uruchomieniu i informujące o konieczności rejestracji.

Przykładowe aplikacje zawarte w pakiecie ułatwiają naukę programowania w Javie i zapoznanie się z możliwościami licznych komponentów JavaBeans.

Dodatkowe wyposażenie upraszcza życie

Liczne kreatory oraz bogata kolekcja „ziarenek” JavaBeans znacznie ułatwiają pisanie aplikacji. W tym miejscu należy dodać, że do wygodnej pracy zalecany jest komputer znacznie mocniejszy niż proponowane przez producenta minimum. Wszak całe środowisko IDE zbudowane jest w Javie (Java 2 SDK 1.3).

JDataStore Explorer umożliwia przeglądanie i modyfikację zawartości baz przechowywanych w bazodanowym serwerze JDataStore.

Środowisko programistyczne wzbogacono możliwością dźwiękowych odpowiedzi IDE na zdarzenia w środowisku programisty. Oznacza to po prostu odtwarzanie różnych (istnieje możliwość konfigurowania) dźwięków jako reakcji np. na błędy kompilacji. Funkcja ta jest chyba jednak wodotryskiem, niespecjalnie wyczekiwanym przez programistów. Rozszerzona została funkcjonalność kreatora Archive Builder. Kreator ten służy do tworzenia plików archiwalnych różnego typu dla apletów, aplikacji, JavaBeans, a także kompresji programów.

Praca grupowa ponad wszystko

JBuilder Enterprise jest pakietem przeznaczonym do tworzenia dużych, korporacyjnych aplikacji. Takich, nad którymi pracują całe zespoły programistów. Dlatego też wyposażony jest w narzędzia ułatwiające pracę grupową i współbieżne zarządzanie kodem źródłowym. Może współpracować z Microsoft Visual SourceSafe i Rational ClearCase – popularnymi programami do kontroli wersji. W pakiecie znajduje się serwer aplikacji AppServer, pochodzący z Borlanda. Producent umożliwił także współpracę z innymi serwerami aplikacji, czyli BEA WebLogic oraz IBM WebSphere.

Nie wiesz czegoś – sprawdź w Pomocy

Mocną stroną narzędzi programistycznych Borlanda były zawsze liczne przykłady. I tak jest również obecnie. Wśród wielu przykładów jedną z ciekawszych wydaje się aplikacja księgarni internetowej, służąca do demonstracji użycia InternetBeans Express i DataExpress. Programistom nieobeznanym jeszcze z zawiłościami XML-a warto polecić kurs XML pokazujący przykłady walidacji, wiązania danych, XSL, przesyłanie danych między XML a bazą danych.

Nowa wersja JBuildera potwierdza dotychczasową opinię programistów, że jest to stabilny i dopracowany produkt. Może z powodzeniem stanowić kompletne środowisko do tworzenia aplikacji internetowych, zwłaszcza że jest w pełni zgodny ze współczesnymi standardami i pracuje na wielu platformach.

Wymagania: PC Pentium II 233 MHz, 128 MB RAM, ok. 250 MB na dysku
Platforma Windows: Microsoft Windows 98/2000/NT 4.0 (SP 3)
Platforma Linux: Red Hat Linux 6.2 lub nowszy, Mandrake 7.2 lub nowszy, Caldera Systems OpenLinux 2.3, SuSE Linux 6.3 lub nowszy, TurboLinux 6.0 lub nowszy
Platforma Solaris: ULTRASparc 2, Solaris 7 (2.7) lub Solaris 8 (2.8)
+ obsługa aktualnych standardów Javy
+ wersje dla kilku platform (Windows, Linux, Solaris)
+ wygodne środowisko programistyczne
+ wspomaganie pracy zespołowej
+ duży wybór gotowych komponentów
– wysoka cena
Producent: Borland, USA
http://www.borland.com
Dostawca: BSC, Warszawa
tel.: (22) 864 14 65
http://www.bsc.com.pl
Cena: ok. 15 580 zł
Uaktualnienie: ok. 12 980 zł