Listy do redakcji

LIST MIESIĄCA
Sposób na pracodawcę

Dodatek specjalny „Praca w branży IT”, CHIP 6/2001, 2163

Pracuję w dość dużej firmie jako informatyk (…). Zarabiam 2000 zł plus dodatki, a więc w sumie wychodzi jakieś 2500 zł i jest to stolica. Na moją propozycję podwyżki zareagowano w ten sposób, że przecież wszystko jest OK – sieć działa bezproblemowo, a więc w zasadzie dużo nie robię.

(…) Poszedłem na urlop (od dawna oczekiwany) i wtedy stało się – telefony, e-maile i na końcu telegram, że firma stoi, bo nikt nie może się zalogować do sieci. Przyjechałem – okazało się, że serwer po restarcie nie podniósł się (Windows 2000 Server), trzeba było go tylko jeszcze raz zresetować – ale do tego potrzebny był im informatyk. A więc podsumujmy: zawalony urlop, ale na koncie dość spora podwyżka. MOŻE TO JEST SPOSÓB NA NIEROZUMIEJĄCYCH NASZEJ PRACY PRACODAWCÓW!

Czytelnik, grupa chip.artykuly

Z perspektywy gabinetu

Reakcja na odpowiedź prezesa TP SA na list otwarty CHIP-a, CHIP-CD 9/2001

(…) Szanowny Panie Prezesie! Ile jeszcze lat będę słyszał o udostępnieniu numeru 0-202122 oraz 0-202422? Zgadzam się, że był to ruch przełomowy, który był silnym impulsem dla rozwoju Internetu w Polsce. Problem polega jednak na tym, że szanowna monopolistka TP SA nie raczyła pójść za ciosem. (…)

Ja wiem, że z perspektywy gabinetu, w którym jest sieć zapewniająca prędkość transferu do 2 Mbit/s, tego się nie zauważa, ale sugeruję Panu Prezesowi ściągnięcie kilkunastu MB danych z serwerów w Europie Zachodniej przez modem. Jeśli wytłumaczy mi Pan, czemu korzystając z usług Pańskiej firmy, pakiet 3 MB z Francji ściągam kilka godzin z kilkudziesięciokrotnie zrywanym połączeniem z serwerem (…), a korzystając z usług firmy IDS, robię to w kilkanaście minut, to będę niezmiernie wdzięczny. (…)

Poza tym – czy Pan uważa czytelników CHIP-a za idiotów? Przecież po zniesieniu VAT-u na usługi dostępu do Internetu (czyli wprowadzeniu stawki 0%) to nie TP SA obniży stawki, ale my przestaniemy płacić podatek. Stawka pozostanie w tej samej wysokości! (…)

Piotr Mikołajski, grupa chip.artykuly

Winni są rządzący

„Gra na zwłokę”, CHIP 8/2001, 210

(…) Uważam, że jakiekolwiek pretensje powinniście (powinniśmy) kierować nie tyle do pasożytniczego tworu o nazwie „tepsa”, ale tylko i wyłącznie do reprezentantów polskiego narodu – tj. posłów. To, że „tepsa” (jak zresztą trafnie zauważyliście) próbuje jak najdłużej czerpać korzyści ze swej uprzywilejowanej pozycji na rynku, jest rzeczą naturalną. Nie po to zatrudniają rzesze sowicie wynagradzanych prawników, aby ulegać protestom „swoich” rozkapryszonych klientów (abonentów), ale po to, żeby znajdowali dziury w bublowatych ustawach, których autorami są nasi wodogłowi tytani. (…)

Dopóki nasi „reprezentanci” będą zarabiać tyle, że na własnej skórze nie odczują kosztów jakiejkolwiek usługi (i nie chodzi tu tylko o jeden z najdroższych dostępów do Internetu na świecie), dopóty nie zrobią oni nic w naszej sprawie. O czym tu zresztą mówić, skoro za ich dostęp do Internetu (i nie tylko) płacimy my wszyscy. Służbowe samochody, służbowe mieszkania, służbowe komórki, laptopy itd. ŻYĆ, NIE UMIERAĆ! (…)

Jarosław Maciaszek, Bydgoszcz

Nie zapłacę 60 zł + VAT

„Gra na zwłokę”, CHIP 8/2001, 210

(…) Barierą korzystania z Internetu jest jego cena. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie płacił za Internet miesięcznie 60 zł + VAT, jak proponuje TP SA. Ja zarabiam dużo więcej niż przeciętna krajowa. Żona tak samo. Dostawcy Internetu, jak również ta cała zgraja posłów-„osłów”, którzy może nawet nie wiedzą, co to jest Internet, a ustalają stawki VAT, muszą zrozumieć, że obywatel tego kraju korzysta nie tylko z Internetu, ale z setek innych dóbr, za które musi płacić. (…)

Jeżeli ten Kraj, w którym żyjemy, ma się rozwijać, nie mówiąc o dogonieniu świata rozwiniętego, pewne dobra musi dotować albo ograniczać pazerność hien żerujących na społeczeństwie, względnie wprowadzać na serio wolny rynek, tak jak jest w Stanach Zjednoczonych. Dla mnie cena do przyjęcia za oferowaną normę TP SA wynosiłaby 25 zł z VAT. Pytam się więc, co mają zaoferować ludzie, którzy zarabiają przeciętną krajową i jeszcze mniej. (…)

Andrzej Balicki

ICQ rulez!

„Nowy zawodnik”, CHIP 8/2001, 2109

Czytając artykuł, nie przekonałem się do tego programu

[Kontakt 1.0.2 – przyp. red.]

, a wręcz przeciwnie – uważam, że „icek” nadal pozostaje i pozostanie niedościgniony na polu komunikatorów internetowych.

Poza tym chciałbym nadmienić, iż w swojej najnowszej wersji – 2001a – przechowuje on także listę kontaktów na serwerze, a co więcej, wiadomość może być wysłana na 3 różne sposoby! Jako SMS, standardowy message oraz jako e-mail, a wszystko za pośrednictwem jednego okna dialogowego! (…)

Wozik, grupa chip.artykuly

ICQ jest obecnie bez wątpienia najpopularniejszym komunikatorem internetowym. Jego użytkownicy narzekają jednak na częste problemy z połączeniem z serwerem. Z tego powodu w ostatnim czasie nietrudno zaobserwować wzmożone zainteresowanie innymi programami tego typu, mimo iż nie oferują one tak zaawansowanych funkcji, jak najnowsza edycja ICQ.

Piotr Kubiszewski

Wolę Windows ME

CHIP Special „Windows Millennium”

(…) Przez wiele lat pracowałem w serwisie komputerowym, uczestniczyłem w różnych projektach i nie powiedziałbym, że jestem mało zaawansowany. A jednak wolę ME

[od Windows 9x – przyp. red.] – jest dla mnie stabilniejszy i wygodniejszy. (…) Według mnie istnieje obecnie jakaś dziwna moda na bojkotowanie wszystkiego, co stworzy Microsoft. Nie zapominajmy, ile ta firma zrobiła dla komputerów i ich użytkowników! (…)

demarti, grupa chip.artykuly

Kompleksowe rozwiązanie problemu chłodzenia PC

(…) Chłodzenie komputera wartego tysiące złotych wiatraczkami za 20 zł wydaje się archaicznym pomysłem. Dokładanie kolejnych wiatraczków również nie jest raczej najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że już dawno przekroczono liczbę dwóch wiatraków, co było w miarę do zniesienia.

Proponuję kompleksowe rozwiązanie, jakim mógłby być zintegrowany system chłodzący. Wyglądałoby to mniej więcej tak:

1) mała skrzyneczka, powiedzmy 1/2 wielkości zasilacza, z doprowadzonymi plastikowymi rurkami w miejsca, gdzie wcześniej były wiatraczki. Rurki te odsysałyby ciepłe powietrze. Rozwiązanie takie pozwoliłoby zastosować w owej skrzyneczce naprawdę wysokiej klasy wentylator, porządnie łożyskowany i – co najważniejsze – CICHY!!! W końcu (…) dyski twarde Barracuda IV Seagate’a mają łożyska olejowe. Poziom hałasu obniżono poniżej słyszalności ludzkiego ucha! Dlaczego by takich łożysk nie zastosować w wentylatorach? (…) Ponadto na styku procesor/plastikowa rurka można by dodatkowo zastosować elementy Peltiera.

2) drugi sposób to minisprężarka. Działanie identyczne jak w lodówce czy zamrażarce. (…) Takie konstrukcje (…) kosztowałyby zapewne tyle samo, co 5 wentylatorów. (…)

Ender_TG, grupa chip.artykuly

KONTAKT

W każdym miesiącu do redakcji trafia kilkaset listów. Wszystkie są uważnie czytane, nie na wszystkie jednak jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Nie gwarantujemy również publikacji nadesłanej korespondencji. Autorowi „Listu miesiąca” przyznajemy upominek. Redakcja nie ingeruje w treść listów, zastrzega sobie jedynie prawo do ich skracania.

Najważniejsze adresy redakcyjne:

hotline

[email protected], tel.: (71) 782 31 29 – wszelkie problemy ze sprzętem, oprogramowaniem itp.

prenumerata

[email protected], tel.: (71) 782 32 05, 782 32 06 – wszystkie sprawy związane z subskrypcją oraz zakupem zeszytów CHIP Special i numerów archiwalnych.

prawo

[email protected] – pytania na tematy prawne.

listy

[email protected] – pozostałe sprawy, pytania, uwagi i komentarze do redakcji, opublikowanych materiałów, bieżących wydarzeń na rynku IT itp.