Na przełaj z muzyką

Test sprzętowych odtwarzaczy MP3.

Przenośny odtwarzacz CD jest za duży, kasety zajmują zbyt wiele miejsca, a kieszenie nie mieszczą zapasowych akumulatorów. Czy niewygoda i zdenerwowanie zawsze muszą towarzyszyć słuchaniu muzyki w podróży? Oczywiście nie, istnieją przecież odtwarzacze MP3.

Okres wakacyjnych wyjazdów skończył się – jak zwykle – zbyt szybko. Przez najbliższych kilka miesięcy większość z nas czekają monotonne podróże w zupełnie inne miejsce – do pracy lub szkoły. Przemierzając każdego dnia tę samą drogę zatłoczonym autobusem lub stojąc w korkach własnym samochodem, nierzadko nudzimy się. Droga będzie się nam z pewnością mniej dłużyła, jeśli towarzyszyć w niej będzie ulubiona muzyka. W tym celu można oczywiście wykorzystać poczciwy odtwarzacz kasetowy lub CD. Urządzenia te mają jednak poważną wadę – nośniki dźwięku są sporych rozmiarów. Same odtwarzacze zazwyczaj także są duże i ciężkie. Właściciele magnetofonów kasetowych wiedzą zaś doskonale, że jakość słuchanej muzyki pozostawia też wiele do życzenia.

Podobnych wad nie mają przenośne odtwarzacze plików MP3. Miniaturowe rozmiary, niewielka waga i niski pobór energii to podstawowe zalety tych urządzeń. Dla wielu osób ważna jest także odporność na wstrząsy – większość odtwarzaczy MP3 nie zawiera żadnych elementów ruchomych.

Pamięć dobra, ale krótka

Jednymi z podstawowych elementów, na jake należy zwrócić uwagę przed zakupem odtwarzacza MP3, są pojemność i sposób rozbudowy jego pamięci. Przeprowadzając odpowiednie kalkulacje, warto pamiętać, że jedna minuta muzyki zapisanej w najczęściej stosowanej dziś przepływności 128 kbit/s zajmuje niemal dokładnie jeden megabajt. Jak łatwo się domyślić, im więcej pamięci zawierać będzie nasz odtwarzacz, tym lepiej. Niestety, większość producentów, obniżając koszty produkcji, postanowiła zaoszczędzić właśnie na dość drogiej pamięci flash – najczęściej spotykana jej objętość (32 MB) nie wystarcza nawet na zmieszczenie zawartości jednej płyty CD.

Zwrócić należy też uwagę na sposób organizacji pamięci. W niektórych konstrukcjach 30 minut muzyki mieści się w wewnętrznym RAM-ie. Jego pojemność często można zwiększyć za pomocą odpowiednich kart umieszczanych w gnieździe. Niektórzy producenci nie decydują się na wbudowywanie w odtwarzacze jakiejkolwiek pamięci – konstrukcje takie zawierają tylko jedno lub dwa złącza dla kart flash, a do urządzenia dodawane są nośniki o pojemności 64 MB (Philips Rush) lub 32 MB (LG MF-PD330 i LG MF-PD360). Jeżeli model zawiera tylko jedno złącze pamięci, to po dokupieniu dodatkowego nośnika jedną z kart trzeba nosić w kieszeni i wymieniać ją, w chwili gdy znudzi nam się muzyka na niej zapisana. Takiej niedogodności zapobiegać ma obecność dwóch złączy np. w testowanym odtwarzaczu LG MF-PD360. Całkowicie niezrozumiała wydaje się natomiast polityka tego samego producenta w przypadku tańszego modelu MF-PD330 – choć urządzenie zawiera także dwa gniazda rozszerzeń, oba zajmowane są przez dwie karty o pojemności po 16 MB. Organizacja taka nie tylko utrudnia ewentualną rozbudowę pamięci, ale powoduje także jej dodatkowe marnotrawstwo – obie karty nie tworzą wspólnego obszaru RAM-u.

Na szczególną uwagę zasługują odtwarzacze Intel Pocket Concert oraz Iomega HipZip. Pierwszy wyposażony został w największą ilość pamięci – aż 128 MB. Niestety, nie przewidziano już jakiejkolwiek możliwości jej dalszej rozbudowy. HipZip to z kolei urządzenie wykorzystujące do przechowywania danych… dyskietki magnetyczne PocketZIP o pojemności 40 MB. Choć objętość jednego nośnika nie jest zbyt duża, atutem rozwiązania jest kilkukrotnie niższa od kart pamięci półprzewodnikowej cena czystych dyskietek. W celu oszczędzania energii muzyka nie jest czytana z dyskietki w sposób ciągły, lecz ładowana do bufora RAM o pojemności 8 MB. Nieco uciążliwy dla współpasażerów może się okazać dość nieprzyjemny odgłos silnika napędzającego dyskietkę, który dobiega z odtwarzacza na początku każdego utworu.

Reklama

Wyjątkowo niewygodne rozwiązanie zastosowano w odtwarzaczu RioPort Rio 600. Rozszerzenia wbudowanych 32 MB pamięci dokonuje się jedynie za pomocą specjalnych paneli, którymi zastąpić można tylną ściankę urządzenia.

Info
Odtwarzacze MP3 w Polsce
http://mp3.wp.pl/hardware/
Urządzenia MP3 na świecie
http://hardware.mp3.com
http://www.cmj.com/ mp3/mp3hardware.php
Sprzęt Audio i MP3
http://tapeless.com
http://audioworld.com