Netscape 6.1

Test przeglądarki internetowej Netscape 6.1.

Nową przeglądarkę z rodziny Netscape oprócz wielu znanych już z wersji 6.0 (patrz: CHIp 01/2001, 2 130) usprawnień zaopatrzono w kilka nowości. Na pierwszy rzut oka widać, że autorzy programu starali się dorównać konkurencyjnemu MS Internet Explorerowi. Ulepszenia, które o tym świadczą, to wprowadzenie funkcji autouzupełniania adresów URL, dodanie zakładki History w pasku My Sidebar oraz przeprojektowanie okienka Download, które zawiera teraz przycisk pozwalający otworzyć Eksplorator Windows z folderem z pobranym plikiem. Wprowadzono także podobny do używanego w MS Office mechanizm Quick Launch.

Nie zabrakło także zupełnie nowych pomysłów. Należą do nich m.in. podręczne menu z emotikonami, które można wstawiać do listów, oraz nowy wygląd interfejsu (theme), pozwlający się teraz zmieniać zgodnie z upodobaniami. Klient poczty również zyskał nowy, ulepszony interfejs, a w Password Managerze wprowadzono dodatkowy pasek obrazujący stopień bezpieczeństwa haseł. Zrealizowano także obsługę pakietów językowch, wśród których nie znalazł się niestety język polski.

Nowy Netscape 6.1 w trakcie testów działał stabilnie, a kłopoty sprawił jedynie podczas instalacji przez Internet, kiedy to bardzo utrudnione było skorzystanie z pobranych już wcześniej na dysk plików.

Wymagania: rekomendowane Pentium, Windows 9x/NT/2000/Me, 20 MB na dysku
+ mechanizem Quick Launch
+ możliwość zmiany „skór” (themes)
– uciążliwa instalacja przez Internet
– zła interpretacja niektórych stron WWW
Producent: Netscape, USA,
http://www.netscape.com/browsers/
Cena: freeware