Powtórka z historii?

Opis Windows XP - najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu.

Gdy w 1995 roku rozpoczynała się sprzedaż Windows 95, w gigantycznych kolejkach ustawiały się także osoby nie mające komputera. Microsoft chciałby powtórzyć ten sukces w przypadku Windows XP. Czy mu się uda?

Nie tylko firmie z Redmond zależy na sukcesie najnowszego systemu operacyjnego. Wobec spadającej sprzedaży komputerów także ich producentom marzą się tłumy klientów szturmujące sklepy. Powodem takiego zamieszania ma być właśnie Windows XP (eXPerience). Przyjrzyjmy się nowemu systemowi uważnie – czy ma on szanse spełnić oczekiwania swoich twórców?

Ki diabeł?

Zapoznałem się z bogatszą wersją Windows XP Professional (o różnicach w stosunku do edycji Home traktuje ramka na stronie 126). Uprzednio obcowałem z kolejnymi wersjami beta oraz Release Candidate. Część pierwszych wrażeń oraz informacji zawarłem w artykule z numeru 2/2001, 2146. Zatem jedynie pokrótce streszczę, co do tej pory wiemy o Windows XP.

Panel Start Windows XP to jeden z elementów nowego interfejsu użytkownika. Ma on maksymalnie ułatwiać wykonywanie podstawowych zadań, polepszając także dostęp do najczęściej „odwiedzanych” miejsc komputera. Dla nowych użytkowników komputerów będzie zapewne jak najbardziej naturalny i wygodny. Stare pecetowe wygi mogą go nie lubić – nie jest zgodny z ich przyzwyczajeniami. Mogą więc go zupełnie wyłączyć i powrócić do starego wyglądu menu Start. Ale nawet oni docenią inne udoskonalenie – ukrywanie nie wykorzystywanych ikon w Polu systemowym.

Nowe Okienka to pierwszy system operacyjny Microsoftu, łączący w sobie cechy dwóch dotychczasowych linii systemów tego producenta. Jedna to wywodzące się jeszcze od staruszka DOS-a Okienka z rodziny 9x/Me. Mimo swoich wad rozwijane były przez wiele lat przede wszystkim ze względu na chęć zachowania kompatybilności ze starszymi programami.

Druga linia to opracowane specjalnie do zastosowań profesjonalnych systemy z rodziny NT/2000. Mimo że nader stabilne i wydajne, były przez długi czas mało przyjazne dla użytkownika. Nie nadawały się także zupełnie do gier lub uruchamiania starych, DOS-owych programów.

Pomysł na system

Już Windows NT 4.0 był próbą „uczłowieczenia” systemów z jądrem NT. Wyposażono go bowiem w interfejs skopiowany z rynkowego przeboju – Windows 95. Kolejnym krokiem był Windows 2000 – tu już można było nawet pograć, przy czym nie ucierpiała stabilność i szybkość systemu. Strategom Microsoftu zaświtała zatem myśl następująca: „Weźmy jądro Windows 2000 i opracujmy jeden system dla domowego i profesjonalnego użytkownika!”. Wiele osób mogłoby westchnąć – wreszcie! Wszak zabezpieczenia, zarządzanie pamięcią czy stabilność „popularnej” linii Okienek pozostawiały wiele do życzenia. (Ale słychać także głosy malkontentów, mówiących o „psuciu” dobrego jądra NT/2000).

Jedną z charakterystycznych cech Windows XP jest atrakcyjność wizualna – tworzą ją m.in. skóry do Media Playera.

Narodziny gwiazdy

Taka jest pokrótce geneza Windows XP. Systemu, który wedle zapewnień Microsoftu jest najłatwiejszym, najszybszym i po prostu najlepszym Windows, jaki kiedykolwiek opracowano. W założeniach ma on zyskać status gwiazdy, przełomu porównywalnego tylko z Windows 95 – także pod względem sprzedaży. Ma mu w tym pomóc okrągły miliard dolarów, jaki przeznaczono (Microsoft oraz producenci komputerów) na promocję tego systemu. Przypomnijmy, że nakłady na reklamę i marketing Windows 95 wyniosły skromne… 300 milionów dolarów. Czy zatem Windows XP jest skazany na sukces?

Wydawać by się mogło, że tak. Jednak sytuacja na rynku komputerowym jest diametralnie różna od tej, z jaką mieliśmy do czynienia sześć lat temu. Microsoft zdaje sobie z tego sprawę, stąd też znaczące podniesienie kwoty, jaką przeznacza na promocję Windows XP. Czy ktokolwiek jest w stanie uciec przed zmasowanym atakiem – genialnej przecież – marketingowej machiny Microsoftu? Nikt? Chyba że na kimś nie zrobi wrażenia sam produkt – zobaczmy zatem, co nam oferuje.

Info
Microsoft
http://www.microsoft.com
Windows XP
http://www.microsoft.com/windowsxp/
SuperSite for Windows
http://www.winsupersite.com