Tam i z powrotem

Warsztat: tworzenie plików MP3.

Napster zawiesił działalność. Jeśli chcemy posłuchać nowych „empetrójek”, musimy poszukać innych serwisów umożliwiających wymianę zbiorów MP3 albo po prostu samemu zrobić takie pliki.

W Internecie aż się roi od programów do tworzenia zbiorów MP3. Można znaleźć narzędzia do kopiowania (ripowania) ścieżek z płyt CD-Audio, programowe kompresory oraz aplikacje, które potrafią pobrać dane z muzycznych krążków i zakodować je w postaci plików MP3.

Godny uwagi jest CDex 1.30 – program ten łączy funkcje kodeka i ripera. A ponieważ jest przy okazji bezpłatny i zbiera bardzo pochlebne recenzje, warto się nim zainteresować, gdy szukamy narzędzia do własnoręcznego sporządzenia „empetrójek”. Taka operacja wymaga tylko trochę cierpliwości – nawet dysponując szybkim komputerem, potrzebujemy kilku minut, aby otrzymać gotowy zbiór. Za pomocą CDeksa da się też „rozkompresować” pliki MP3.

1 Instalacja i konfiguracja

Uruchamiamy aplikację CDEX_130.EXE. Klikamy przycisk Tak, następnie Next (trzy razy), Install i Finish. Gdy program instalacyjny zakończy pracę, na Pulpicie Windows znajdziemy ikonę CDeksa. Kliknijmy ją dwukrotnie. Po starcie programu należy dokonać wstępnej konfiguracji. Naciskamy klawisz [F4] albo z menu wybieramy pozycję Options | Settings.

2 Wybór kodeka MP3

Musimy wybrać jeden z zainstalowanych kodeków MP3. W okienku konfiguracyjnym zaznaczamy zakładkę Encoder. Na rozwijalnej liście przedstawione są wszystkie dostępne kodery. Znajdziemy tam pozycję Lame MP3 Encoder – wbudowany kodek CDeksa. Warto z niego skorzystać, choć możemy wybrać i inny (np. Windows MP3 Codec). Klikamy przycisk OK.

3 Konfiguracja CDDB

Jeżeli komputer jest podłączony do Sieci, dokonajmy konfiguracji internetowej bazy płyt CD. Naciskamy klawisz [F4], wybieramy zakładkę Remote CDDB i w polu E-mail address wpisujemy swój adres poczty elektronicznej (albo ciąg znaków zawierający symbol @). Można też wybrać serwer CDDB – ich lista znajduje się w polu Remote Server. Naciskamy przycisk OK.

4 Pobieranie informacji o płycie

Wkładamy płytę CD-Audio do napędu CD-ROM. Jeśli jesteśmy podłączeni do Internetu, spróbujmy pobrać informację o krążku z CDDB. Wydajemy polecenie CDDB | Read Remote CDDB i cierpliwie czekamy. Jeżeli na serwerze CDDB są informacje o naszej płycie, program CDex wyświetli kompletną listę utworów na krążku. W innym przypadku musimy sami podać tytuły utworów (albo poprzestać na nazwach „Track”). Zaznaczamy ścieżkę i z menu podręcznego wybieramy pozycję Rename Track. Następnie wpisujemy tytuł.

5 Wybór parametrów kodowania

Naciskamy klawisz [F4] i po zaznaczeniu zakładki Encoder wybieramy przepływność bitową z listy Min Bitrate. Standardowa to 128 kbps, ale możemy ją zwiększyć aż do 320 kbps (gdy używamy Lame MP3 Encodera). Czasem warto wybrać opcję VBR (Variable Bit Rate). Uaktywni się lista Max Bitrate, z której wybierzemy maksymalną przepływność. Trzeba tylko pamiętać, że wraz z jej wzrostem poprawia się nie tylko jakość dźwięku, ale i zwiększa rozmiar „empetrójek”.

6 Kodowanie nagrań

zaznaczamy ścieżki, które chcemy przekonwertować do postaci MP3. Następnie wydajemy polecenie Convert | Extract CD track(s) to MPEG file albo naciskamy klawisz [F9]. CDex pozwala też na dokonanie konwersji „częściowej” – zamianę fragmentu ścieżki audio do postaci MP3. Trzeba tylko wybrać utwór i nacisnąć klawisz [F10]. Następnie należy podać, od którego momentu ścieżki dźwiękowej ma się zacząć kodowanie i gdzie powinno się ono skończyć.

7 W drugą stronę

Czasem chcemy przekonwertować dostępne na dysku pliki MP3 do formatu WAVE. Należy wtedy wydać polecenie Convert | MPEG -> WAV, zaznaczyć zbiory do konwersji i nacisnąć przycisk Open. Pamiętajmy o tym, że do zapisania plików WAVE potrzeba naprawdę sporo miejsca.

Info
Na płycie CD w katalogu Temat numeru: Wszystko o MP3 | Ripery znajduje się aplikacja CDex 1.30 oraz dokumentacja programu w formacie DOC.