W skrócie

Jeden zamiast trzech

Rzecznik prasowy Nvidii potwierdził informację, że pod koniec września na rynek trafią wyposażone w chipset nForce płyty główne dla procesorów Athlon. Będą je produkować firmy Abit, Asustek, Gigabyte oraz MSI. Jak na razie brak informacji o nForce dla procesorów Pentium – spowodowane jest to polityką nVidii, a nie względami technicznymi: nForce w konsoli Xbox współpracuje przecież z Pentium III. info: www.extremetech.com

Masakry ciąg dalszy

Activision zaanonsował Quake’a IV i ujawnił, że trwają pracę nad kolejnym produktem, który nie otrzymał do tej pory nazwy. Kontynuacja legendarnej gry FPP będzie bazowała na enginie nowego Dooma. Druga gra zostanie przygotowana przez Nerve Software, której jednym z założycieli jest Brandon James – projektant lokacji do Quake II i Quake III Arena. Daty premier obu gier są wciąż nieznane.

Info
www.activision.com

Zmiana na gorsze

Od początku września TP SA dokonała zmian zasad korzystania z tzw. Neostrady. Nasz monopolista zamiast dotychczasowego stałego wprowadził dynamiczny adres IP. Kolejnym „udogodnieniem”, które ma zostać wcielone w życie 1 kwietnia 2002 roku, będzie limitowanie przesyłanych danych. Jak nietrudno domyślić się, obydwie „innowacje” dość mocno ograniczą funkcjonalność tej usługi.

Info
www.neostrada.pl

Prawdziwa globalna wioska

Reklama

Modalen jest „lokalną” wioską (360 mieszkańców) na rubieżach Norwegii. Wkrótce jednak stanie się wioską globalną, a to dzięki bezprzewodowemu podłączeniu do Internetu. W pierwszej fazie projektu [email protected] społeczność miejscowości otrzyma radiołącze do Sieci o przepustowości 2 megabitów na sekundę. Za sprawą sponsorów (m.in. norweskiego dostawcy usług szerokopasmowych Nera i producenta urządzeń sieciowych Cisco Systems) mieszkańcy, szkoły, podmioty gospodarcze i władze wioski zostaną wyposażeni w przystawki telewizyjne typu set top box, a odbiorniki telewizyjne posłużą im jako interfejsy do wideokonferencji, przesyłania multimediów i poczty oraz robienia zakupów. Twórcy projektu mają zamiar wzbudzić zainteresowanie sędziów z Księgi Rekordów Guinnessa.

Info
www.newsfactor.com