W służbie empetrzy

Przegląd programów do odtwarzania i obróbki plików MP3.

Oto pojawił się na naszym dysku pierwszy plik z rozszerzeniem MP3. I co dalej? Co z nim zrobić? Potrzebny jest przede wszystkim odtwarzacz. Jednak w miarę rozrastania się naszej kolekcji przyda się jeszcze kilka innych programów – zobaczmy, jakich.

Plik MP3 sam w sobie nie jest zanadto użyteczny. Najważniejsza jest zawarta w nim muzyka – musimy więc ją jakoś odtworzyć. Potrzebujemy zatem programu, który zamieni skompresowany zapis dźwięków na postać, którą komputer będzie mógł zrozumieć i nam przekazać. Bez odtwarzacza wobec tego ani rusz.

Można małym, można dużym – jeżeli ktoś lubi takie „kombajny”, to CD Spectrum Pro zaspokoi wszystkie jego potrzeby.

Graj, piękny Cyganie!

Playery to chyba najliczniejsza kategoria programów związanych z plikami MP3. Jednak nie wszystkie jednakowo dobrze spełniają swoją funkcję. Chodzi o to, że o funkcjonalności tych aplikacji stanowi nie tylko mniej lub bardziej rozbudowany zestaw funkcji czy ergonomiczny interfejs. Bardzo ważną rolę gra optymalizacja procesu dekodowania plików MP3. Jest to operacja dość skomplikowana i w znacznym stopniu obciążająca procesor komputera. Część z nas pamięta być może jeszcze czasy, gdy niektórzy w ogóle nie mogli korzystać z uroków skompresowanej muzyki, bo ich „486” nie były w stanie poradzić sobie z tak złożoną czynnością. Inni z kolei na czas pieszczot uszu rezygnowali z jakiejkolwiek pracy – była ona po prostu niemożliwa, gdyż cała moc CPU zajęta była dekodowaniem MP3.

Kataloguj, edytuj nazwy i tagi, opisuj, komentuj – MP3 Manager sprawdzi się także w roli odtwarzacza.

Obecnie, w dobie gigahercowych chipów, optymalizacja procesu dekodowania nie ma aż tak dużego znaczenia. Jednak i dzisiaj źle napisany odtwarzacz może dawać się nam we znaki. Albo odczuwamy spowolnienie np. podczas przesuwania okienek, albo wykonywane jednocześnie operacje powodują „skakanie” dźwięku. Jako nasze „empetrójkowe” centrum warto zatem wybrać program sprawdzony, rozwijany od dłuższego czasu.

Gwiazdy i gwiazdki

Najpopularniejszą aplikacją tego typu jest oczywiście Winamp. Udoskonalany przez lata, stał się swego rodzaju standardem, a wręcz odtwarzaczem wzorcowym. Oprócz oczywiście umiejętności dekodowania plików MP3 wyposażono go w wiele dodatkowych funkcji – graficzny korektor, listę odtwarzanych utworów czy zestaw najróżniejszych plug-inów oraz wizualizacji. Mimo że po latach rozwoju osiągnął niemalże stan idealny, od kilku miesięcy przygotowywana jest jego nowa wersja, opatrzona numerem 3. Wraz z jej premierą zaprezentowany zostanie unowocześniony interfejs oraz zestaw nowych funkcji.

Źle pobrany z Internetu plik MP3 można „uratować” za pomocą programu OK Uncooker.

Oprócz Winampa istnieje całe mnóstwo innych odtwarzaczy. Do jego poziomu zbliża się jednak tylko kilka, m.in. Sonique czy K-Jöfol. Jest już tylko kwestią indywidualnych upodobań, który z nich wybierzemy.

Info

mp3.com.pl
http://mp3.com.pl
MP3 Service
http://mp3.wp.pl
MP3 machine
http://www.mp3machine.com

W dziale Temat numeru: Wszystko o MP3znajduje się wiele przykładów omówionych typów aplikacji. W internetowym serwisie CHIP Online pod adresem http://download.chip.plw dziale MP3 znaleźć można zestaw odtwarzaczy.