Wespół w zespół

Relacja z konferencji Intel Developer Forum 2001.

Odbywająca się dwa razy do roku konferencja IDF (Intel Developer Forum) przeznaczona jest nie tylko do prezentacji najnowszych osiągnięć firmy Intel. Jest to również doskonała okazja promowania nowych technologii i rozwiązań oraz kolejnych standardów.

Nie inaczej było również podczas tegorocznej, jesiennej edycji IDF-u. Choć pierwsze skrzypce grała firma Intel, nie zabrakło nowości ogłaszanych przez innych producentów.

Na począteku konferencji Intel musiał zaprezentować się z jak najlepszej strony. I tak już pierwszego dnia oficjalnie ogłoszony został Pentium 4 2.0 GHz. Cóż, wydawać by się mogło, że skoro konkurencja dysponuje układami taktowanymi zegarem do 1,5 GHz, na razie nie należy spodziewać się wiele więcej. I tak było, ale tylko do końca dnia…

Już następnego poranka Intel zaprezentował swoje możliwości – Pentium 4 z jądrem Northwood, taktowany zegarem 3,5 GHz! Oczywiście był to na razie tylko pokaz możliwości technologicznych i skalowalności nowego układu, gdyż jednostka taktowana tak wysokim zegarem pojawi się w sprzedaży być może dopiero za rok czy dwa.

Wydawać by się mogło, że po takiej prezentacji siły Intel powinien „usiąść” i odpocząć. Ale nie! Już na początku trzeciego dnia zaprezentowana i omówiona została technologia Hyper-Threading (264), dzięki której na jednym procesorze fizycznym zasymulować można dwie jednostki logiczne. Takie podejście sprawia, że zamiast dwóch procesorów wystarczy zainstalować jeden. Na razie nowa technologia przedstawiona została na przykładzie jednostek z rodziny Xeon, jednak zapewne już wkrótce trafi również do procesorów z niższych półek, np. Pentium 4.

W trzecim dniu na konferencji prasowej dotyczącej planów na najbliższe lata jeden z dziennikarzy spytał: „Przedwczoraj pokazaliście układ taktowany zegarem 2 GHz, wczoraj jednostkę 3,5 GHz, co macie na dziś?”. „Nie pokażemy układu z zegarem 5 GHz, ale kto wie, może już wkrótce…”. Chwilę później zaprezentowane zostały plany na przyszłość. Średnio co dwa lata Intel planuje dwukrotnie zwiększać taktowanie i ilość jednostek otrzymywanych z jednego krzemowego wafla oraz dwukrotnie zmniejszać koszt ich produkcji.

Jak już wspomniałem, IDF to także okazja do prezentacji rozwiązań, technologii i standardów, niekoniecznie związanych z firmą Intel. I tak podczas jednego z pokazów zobaczyć można było 64-bitową wersję najnowszego systemu Windows XP, pracującego na 64-bitowej platformie Itanium. Intel i Microsoft oznajmiły również, że uważają, iż Pentium 4 i Windows XP są „stworzone dla siebie”.

Z nowych promowanych technologii najłatwiej dostrzec można było USB 2.0 (Hi-Speed USB). Nowy standard zakłada transfer danych na poziomie 480 Mbit/s, konkurując pod tym względem z IEEE 1394 (FireWire). Mocno promowane były również: nowa magistrala PCI-X, szybka grafika wykorzystująca AGP 85 (w przyszłości również Serial AGP!) i standard zarządzania energią ACPI 2.0. Nie można było również nie zauważyć informacji o nowych interfejsach dysków twardych – Ultra ATA/133 (Fast Drives), lansowanego głównie przez Maxtora (wsparcie tej technologii ogłosiły już firmy VIA i ALi), oraz Serial ATA. Pierwsze dyski wykorzystujące nowe interfejsy powinny pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku.