Z CHIP-em w negocjacjach z Unią

Partonat prasowy CHIP-a a negocjacje z UW

Wraz z przybliżaniem się końca negocjacji Polski z Unią powstaje coraz więcej inicjatyw mających na celu popularyzację wiedzy o krajach Wspólnego Rynku. Niewiele do tej pory udostępniono informacji na temat samych negocjacji. Okryte tajemnicą trudne przetargi i kompromisy mają zasadnicze znaczenie, gdyż określą nasze miejsce i znaczenie na wiele lat. Dlatego z przyjemnością objęliśmy patronat medialny Serwisu Internetowego Głównego Negocjatora z Unią Europejską razem z tygodnikiem „Wprost”, „Rzeczpospolitą”, Polskim Radiem, studenckim pismem „Dlaczego”, portalem Onet.pl oraz TVP1. Serwis ma na celu przybliżenie społeczeństwu polskiemu negocjacji i ich historii. Jednocześnie staje się również źródłem wiedzy o naszych atutach, słabościach oraz tego, co możemy zyskać, wiążąc się gospodarczo, politycznie i kulturowo z krajami piętnastki.

Bogate źródło wiedzy o naszych negocjacjach z Unią Europejską. Szkoda tylko, że strona nie jest dostosowana do przeglądarki Sylaba Komunikator.

Serwis zawiera szesnaście okien tematycznych, które obejmują niemal całą wiedzę na temat negocjacji. Tak na przykład w oknie Negocjacje użytkownicy serwisu będą mogli poczytać na temat struktury negocjacji i poznać kolejne ich etapy. Szczegółowe informacje dotyczące historii integracji, począwszy od idei zjednoczeniowych po najważniejsze akty i traktaty założycielskie, znaleźć można na stronie Integracja. Kalendarium starań Polski o przystąpienie do UE, od momentu nawiązania oficjalnych stosunków z EWG aż po aktualne wydarzenia, znajdziemy w oknie Historia. Okno tematyczne, które zapewne najbardziej wszystkich zainteresuje, to Okresy Przejściowe, dotyczące określonych obszarów i czasu wolniejszego dostosowywania ich do prawa unijnego.

Dzięki serwisowi można śledzić postępy w rokowaniach, a także uzyskać dostęp do stron rządowych i ministerstw spraw zagranicznych krajów kandydujących. Zainteresowani znajdą tu analizę sondaży przeprowadzonych wśród Polaków przez agencje badania opinii społecznej, obejmujące wszelkie aspekty przystąpienia do UE. Aktywni użytkownicy strony mogą również wziąć udział w minireferendum, oddając swój głos za lub przeciw przystąpieniu Polski do UE, a także umieszczać komentarze i sugestie dotyczące negocjacji.

Info
www.negocjacje.gov.pl