Zrób sobie MP3-mana

Po co płacić niemałe pieniądze za odtwarzacz plików MP3 - lepiej skonstruować go samemu. Pokazujemy różne sposoby własnoręcznego skonstruowania takiego urządzenia.

„Czym jeszcze mogę się zająć?” – takie pytanie zadaje sobie choć raz każdy, kogo znudziło granie, surfowanie po Sieci czy nawet pisanie programów. A może by tak… samemu zbudować sprzętową odtwarzarkę MP3?

Odtwarzanie muzyki za pomocą komputera PC ma swoje wady. Przede wszystkim, aby posłuchać ulubionych utworów, musimy włączyć komputer, poczekać na załadowanie systemu, uruchomić odpowiedni program i… słuchać muzyki umilonej brzęczeniem wentylatora i dysku twardego. Jeśli chcemy przejść do drugiego pokoju, możemy co najwyżej zwiększyć głośność muzyki, bo przenoszenie komputera nie ma sensu. Wreszcie – trudno byłoby zabrać komputer na weekendową wycieczkę. Problemy te w dużej mierze rozwiązują przenośne odtwarzarki MP3, jednak jak wszystkie rozwiązania typowo sprzętowe, wprowadzają kolejną grupę problemów – mianowicie brak możliwości modyfikacji. Zakupiona wczoraj odtwarzarka sprzętowa nie wykorzysta możliwości dzisiejszego MP3 Pro ani jutrzejszego Ogg.

Ograniczeń tych nie musi mieć zbudowany samodzielnie odtwarzacz plików MP3 (i nie tylko!). Jego jedyną wadą będzie stosunkowo wysoka cena: niektóre komponenty potrzebne do budowy zestawu wciąż nie są tanie. Oczywiście, jeśli nie chcemy zabierać urządzenia na spacer, co oznacza, że nie zależy nam na niewielkich rozmiarach urządzenia i niewrażliwości na wstrząsy, możemy posłużyć się częściami zwykłego PC (płyta 486/Pentium, zwykły dysk IDE). W niniejszym artykule omówimy różne rozwiązania, a Czytelnik sam wybierze dla siebie najodpowiedniejsze. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na miniaturowe, niewrażliwe na wstrząsy urządzenie, złożone z nowych części, jego koszt będzie stosunkowo wysoki. Przykładowo różnica w cenie jednostkowej przy zakupie jednego, a np. 1000 elementów może wynieść nawet sto procent! Ma to związek ze specyfiką rynku urządzeń specjalizowanych, gdzie koszty produkcji są wyższe niż na rynku tradycyjnych PC.

Za system operacyjny posłuży nam Linux ze względu na elastyczność, łatwość konfiguracji i dostępność oprogramowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skorzystać z innych systemów, takich jak QNX (system ten jest obecnie dostępny za darmo do zastosowań niekomercyjnych) czy też Windows CE.

Info
CompuLab – producent 586CORE
http://www.compulab.co.il
Elmark – dystrybutor komputerów jednopłytkowych PCM-4862 i PCM-5862
http://www.elmark.com.pl
Informacje na temat obsługi pilotów pod Linuksem
http://www.lirc.org/receivers.html
Strona Linux Infrared Remote Control
http://www.lirc.org
Schematy odbiorników IR przyłączanych do portu szeregowego
http://www.lirc.org/transmitters.html
Implementacja interfejsu IrDA pod Linuksem
http://irda.sourceforge.net
Przykład projektu linuksowego odtwarzacza MP3
http://www.dpotter.com/irmp3/
Build Your Linux Disk
http://byld.sf.net
Strona dystrybucji mpMan
www.dvz.fh-koeln.de/~bn520/mpMan/
Polska strona MuLinuksa
http://mulinux.net2000.pl/mulinux/
Na płycie CD-ROM dołączonej do numeru, w dziale Temat numeru: Wszystko o MP3 | Własny odtwarzacz MP3 znajdują się programy: lirc 0.6.4, odtwarzacze IRMP3 0.4.2 i mpg123 0.59, dystrybucja MuLinux wersja 12.1 oraz odtwarzacz Xaudio wraz z odpowiednim pakietem SDK.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.