Corel Bryce 5

Test programu Corel Bryce 5.

Bryce to pięknoduch w świecie programów 3D. W odróżnieniu od np. 3D Studio służy głównie do tworzenia fotorealistycznych widoków, choć nowsze wersje poradzą sobie też z bardziej „grzecznymi” scenami.

Tym, co odróżnia Bryce’a (wersję 4. opisaliśmy w numerze 1/2001, 2128) od innych programów 3D, jest edytor terenu. Poza predefiniowanymi górami i dolinami mamy do dyspozycji szereg narzędzi do kształtowania „geologii” okolicy – wysokość góry daje się np. definiować za pomocą bitmapy, w której jasność określa wysokość. Ostateczny efekt można nawet poddać wpływowi erozji, co przyda mu naturalizmu. Na scenie możemy „zasadzić” drzewa, które przygotujemy w nowym edytorze. Gotową scenerię uzupełnimy niemal dowolnym rodzajem nieba, na którym rozmieścimy ciała niebieskie, jak Słońce, Księżyc i gwiazdy. Menedżer oświetlenia został w Bryce 5 znacząco rozbudowany – światła mają zdefiniowany gradient jasności, poprawiono też i rozbudowano funkcje cieniowania.

Program ma bardzo oryginalny, ale i wygodny interfejs użytkownika. W nowej wersji poprawiono obsługę niektórych modułów i trochę zmieniono stylizację elementów interfejsu.

Wymagania: Windows 9x/Me/NT 4.0/ 2000, ok. 100 MB na dysku
+ duże możliwości tworzenia fotorealistycznych scenerii
+ praca w sieci
– niezbyt szybki algorytm renderowania
Producent: Corel, Kanada
http://www.corel.com/
Dostawca: Corel Polska, Warszawa
tel.: (22) 654 70 98
Cena: ok. 1500 zł
Uaktualnienie: ok. 850 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News