Dawid i Goliat

Na półkach sklepowych salonów komputerowych pojawiają się komputery z nowym procesorem Intel Pentium 4 2 GHz. Pytanie nasuwa się samo - czy warto zainwestować w nowy sprzęt i nową technologię?

Technologiczna pogoń Intela i AMD za coraz szybszymi i wydajnymi procesorami wciąż trwa. Powoduje to, że na półkach sklepowych pojawiają się coraz szybsze komputery, uzbrojone nie tylko w lepsze jednostki centralne, ale i wydajne podzespoły, które muszą dotrzymywać kroku procesorom.

Najnowsze procesory Pentium 4 1,8 i 2,0 GHz zapewniają obu komputerom firmy ACT bardzo dużą wydajność, ale za, niestety, wysoką cenę.

Ostatnio pojawiły się w spredaży komputery wyposażone w układy Intel nowej generacji – Pentium 4. Do redakcji trafiły dwa takie pecety o kodowych nazwach High Class 2000 DVD i High Class 1800 DVD, składane pzez firmę ACT. Pierwszy z nich wyposażony był w procesor o cęstotliwości 2,0 GHz, drug w nieco woliejszy – 1,8 GHz. Jedyą cechą wspóną obu zestawów była taka sama karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 5.1. Pozostałe komponenty obu konstrukcji w znaczny sposób różniły się od siebie.

Podwajanie

Firma ACT wyposżyła droższy komputer nie tylko w najszybszy, 2-gigahercowy procesor i płytę Abit TH7-RAID, ale i zamontowała dwa dyski twarde firmy IBM po 40 GB każdy. Założony RAID-0 (striping) dał w sumie pojemność 78 528 MB. Taka konfiguracja pozwala na równoległy zapis lub odczyt danych na dwóch dyskach jednocześnie, zwiększając transfer oraz ograniczając czas dostępu, które wyniosły średnio odpowiednio 46064,5 KB/s i 8,2 ms.

Zainstalowana macierz RAID (stripe), choć wydajna, pracowała nierównomiernie.

W biegu

Test SYSmark 2000 ukazuje rzeczywiste możliwości obu zestawów przy wykorzystaniu ich w standardowych aplikacjach. Niewielka, bo tylko 12-punktowa (około 8%) różnica w wyniku końcowym między dwoma komputerami skłania do zastanowienia. Trudno bowiem uzasadnić zakup modelu High Class 2000 DVD do zastosowań biurowych. Duża moc obliczeniowa umożliwia wydajną realizację bardziej skomplikowanych zadań, np. symulacji w biurach projektowych i badawczych.

Spore różnice wyników testów w 3DMarku 2000, 3DMarku 2001 i Quake’u III Arena odzwierciedlają przewagę nowego układu graficznego GeForce 3, zainstalowanego w komputerze z procesorem Pentium 4 2,0 GHz. Mimo to także zestaw z wolniejszą jednostką centralną i starszą kartą graficzną na układze GeForce 2 doskonale radzi sobie nie tylko z najnowszymi grami.

High Class 1800 DVD jest nieco wolniejszy od droższego modelu, jednak wyposażony w dodatkowe komponenty, takie jak karta sieciowa i modem, może okazać się korzystniejszym zakupem. Biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, czyli stosunek możliwości do ceny, bardziej opłacalny jest zakup komputera niewiele wolniejszego, ale dającego większe możliwości, np. korzystania z Internetu lub sieci lokalnej. Jeżeli jednak potrzebna jest duża moc obliczeniowa, to warto zainwestować w zestaw z szybkim procesorem Intel Pentium 4 2,0 GHz, kartą graficzną firmy Gainward, bazującą na układzie GeForce 3, i macierzą dysków twardych RAID. Komponenty te znalazły się w zestawie High Class 2000 DVD.

ACT High Class 1800 DVD
Procesor: Intel Pentium 4 1,8 GHz
Płyta główna: Intel D850GB
Pamięć: 256 MB Rambus
Karta graficzna: Elsa Gladiac GeForce2 GTS 32 MB DDR
Pamięć masowa: dysk twardy IBM DeskStar DTLA-307030, 30 GB, napęd DVD-ROM Samsung SD-612 12x/40x
Karta dźwiękowa: Creative Sound Blaster Live! Player 5.1
Obudowa: Midi Tower ATX
System operacyjny:
Windows Me PL
+ wydajny procesor
+ dodatkowe wyposażenie (modem + karta sieciowa)
– wysoka cena
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 5440 zł

ACT High Class 2000 DVD
Procesor: Intel Pentium 4 2,0 GHz
Płyta główna: Abit TH7-RAID
Pamięć: 256 MB Rambus
Karta graficzna: Gainward GeForce 3 64 MB DDR VIVO DVI
Pamięć masowa: dwa dyski twarde IBM DeskStar 60GXP, 40 GB, napęd DVD-ROM Pionieer DVD-106S 16x/40x
Karta dźwiękowa: Creative Sound Blaster Live Player 5.1
Obudowa: Midi Tower ATX
System operacyjny: Windows 98 SE PL
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 8770 zł
+ bardzo szybki procesor
+ wydajna karta graficzna
+ macierz RAID 0
– wysoka cena
Dostawca: ACT, Łódź
tel.: (42) 689 27 77
http://www.act.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.