DDR-owa kontrrewolucja

Z chęcią kupiłbyś sobie komputer z Pentium 4, ale boisz się pamięci Rambus. W takim razie z pewnością ucieszysz się z nowych chipsetów dla P4, korzystających z pamięci DDR.

Do grona producentów „alternatywnych” chipsetów dla procesorów Pentium 4 dołączyły dwie kolejne firmy: Acer Labs i Silicon Integrated System. Nowe konstrukcje potrafią całkiem sporo.

W większości współczesnych aplikacji przewaga szybkości pamięci Rambus nad DDR-ami jest minimalna (patrz: CHIP 9/2001, 286). Co więcej, różnica ta nie usprawiedliwia ponoszenia znacznie większych kosztów zakupu komputera z modułami RDRAM.

Na szczęście dostępny jest już chipset VIA P4X266 dla procesorów P4 (patrz: CHIP 9/2001, 286), współpracujący z modułami DDR. Teraz swoje dwie podobne konstrukcje zaprezentowały firmy Acer Labs Incorporation (ALi) i Silicon Integrated System (SiS).

Czarodziejski chipset

Aladdin-P4 jest pierwszym chipsetem firmy ALi, przystosowanym do pracy z procesorem Intel Pentium 4. Składa się on z dwóch mostków – północnego (M1671) oraz południowego (M1535) – komunikujących się ze sobą za pomocą magistrali PCI. Szyna systemowa taktowana jest efektywnym zegarem 400 MHz (4×100 MHz) i umożliwia przesyłanie 64-bitowych danych oraz 32-bitowe adresowanie, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez architekturę P4.

W mostku północnym zastosowano zaawansowane metody buforowania danych dla szyny systemowej, magistrali PCI oraz portu AGP 4x. Złącze AGP spełnia teraz wymogi specyfikacji w wersji 2.0, a poprawka ta umożliwia włączenie dla kart graficznych mechanizmu Fast Write, niedostępnego do niedawna w konstrukcjach firmy ALi. Usprawniono też współpracę między RAM-em i cache’em procesora, stosując symetryczne mechanizmy zapisu oraz odczytu danych w tzw. trybie back to back. Paczki informacji przesyłane są do i z pamięci, „stykając” się bezpośrednio ze sobą bez przerw traconych do tej pory na synchronizację adresów poszczególnych segmentów danych.

Gdzie Rambus nie może…

Oczywiście najbardziej interesującą z punktu widzenia użytkownika nowością, wprowadzoną do chipsetu ALi Aladdin-P4 jest współpraca z pamięciami DDR. Co ciekawe, mogą być obsługiwane nie tylko moduły PC-200 i PC-266, ale również kości PC-333 taktowane 333–megahercowym zegarem, zapewniające transfer danych na poziomie 2,7 gigabajta na sekundę. Wartość ta koresponduje już dość dobrze z maksymalną przepustowością magistrali systemowej procesora Pentium 4, wynoszącą 3,2 GB/s.

Konstruktorzy z firmy Acer nie zapomnieli też o wstecznej kompatybilności z modułami SDRAM. Posiadacze starszych pamięci bez problemu będą mogli uzbroić dostosowaną do tego płytę główną w kości PC-100 i PC-133. ALi Aladdin-P4 maksymalnie obsługuje do 3 GB pamięci RAM, która może być umieszczona w sześciu bankach. Ciekawostką chipsetu Aladdin-P4 jest to, że jako jedyny dostępny na rynku układ dla Pentium 4 do komunikacji pomiędzy mostkami korzysta z magistrali PCI.

Info

Acer Labs
http://www.ali.com.tw/
Silicon Integrated System
http://www.sis.com.tw/

Na dołączonym do numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale Hardware | Chipsety zamieściliśmy dokumentację techniczną układu ALi Aladdin-P4.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.