Diabelskie piórko

Kolejne generacje tabletów graficznych nie były poddawane żadnym radykalnym zmianom. Modyfikacji ulegały jedynie interfejsy komunikacyjne, aż do chwili... opracowania nowych aplikacji nadzorujących ich pracę.

Niektóre z przedmiotów codziennego użytku pozostają niezmienne poprzez lata. Nie oznacza to, iż nie ulegają one przeróbkom. Nie są to jednak metamorfozy zmieniające ich przeznaczenie. Modyfikacji ulega jedynie sposób ich obsługi, który staje się bardziej intuicyjny.

Większość narzędzi do pisma ręcznego działa jedynie pod kontrolą oprogramowania sterującego, a tych uniwersalnych jak Sensiva jest jak na lekarstwo.

Na rynku dostępnych jest wiele tabletów graficznych. Z wyglądu niemal identyczne, zasadniczo różnią się dołączonym oprogramowaniem graficznym oraz konfiguracyjnym (sterownik). Przed zakupem urządzenia warto mieć pewność, że aplikacja sterująca będzie na tyle elastyczna, iż sprosta wymaganiom szerokiego grona odbiorców. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Magic PEN firmy Pentagram.

Wielkość tabliczki Pentagram Magic PEN umożliwia wygodne ręczne pisanie i rysowanie.

Na pierwszy rzut oka tablet, jakich wiele: bezprzewodowe piórko oraz tabliczka z aktywnym obszarem. Prawdziwe zalety tego urządzenia uwidaczniają się dopiero po instalacji kompletu dołączonego oprogramowania. Adobe PhotoDeluxe HE 4.0 nie trzeba nikomu przedstawiać – wystarczy wspomnieć, że Magic PEN jest z tą aplikacją w pełni kompatybilny. Zupełnie odmiennie jest w przypadku aplikacji Sensiva. Produkt firmy o tej samej nazwie umożliwia kontrolę nad aplikacjami, zdarzeniami w systemie itp. za pomocą „rysowanych” na ekranie piktogramów. Do zdefiniowanej już bazy znaków można dodać własne wraz z przypisaniem im odpowiedniego zdarzenia (np. uruchomienie aplikacji, zamknięcie programu itp.). Również sterownik urządzenia został zaprojektowany z myślą o swobodnej konfiguracji, oczywiście wedle preferencji użytkownika. Pełna kontrola nad precyzją piórka, jego czułością na nacisk, możliwość definiowania aktywnego obszaru tabletu – te cechy decydują o tym, że nawet najbardziej wybredny użytkownik będzie zadowolony. Dzięki integracji oprogramowania tabletu z pakietem Office Standard (Word, Excel) możliwe jest szybkie zamieszczanie w dokumentach własnoręcznych podpisów, notatek czy diagramów. Mimo iż są to standardowe funkcje, dostępne w obu aplikacjach, to dzięki możliwości odręcznego tworzenia wykresów dokument zyskuje niepowtarzalny charakter notatki. Aby wspomóc pracę w trakcie rysowania, konstruktorzy przewidzieli możliwość przerysowywania obrazów. W tym celu pomocnym okaże się przezroczysta powierzchnia, pod którą można umieścić kopiowany rysunek.

Jak każdy tablet graficzny, Magic PEN dobrze współpracuje z Okienkami, nie działa natomast pod Linuksem. I choć jest on bardziej dostosowany do rysowania czy wskazywania niż popularna mysz, z powodu przyzwyczajenia przejście na piórko może się w tym przypadku okazać nie lada wysiłkiem.

Pentagram Magic PEN
Wymiary: 247×211×32 mm
Obszar roboczy: 138×103 mm
Rozdzielczość [lpi]: 3048
Liczba poziomów nacisku: 512
Interfejs: USB
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 410 zł
+ w pełni konfigurowalny sterownik
+ bogate oprogramowanie
+ polska instrukcja obsługi
– śliskie podłoże
Producent: Pentagram, Tajwan
Dostarczył: Multimedia Vision, Warszawa
tel.: (22) 853 70 00
http://www.mmv.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.