Drugie podejście

Analiza sytuacji WAP-u.

Na Cebicie 2000 przebojem był WAP. Od tamtego czasu o dostępie do Internetu z telefonów komórkowych słychać coraz mniej. Pojawiła się jednak szansa na reanimację tego standardu.

Poprzedni rok miał przynieść przełom w zakresie mobilnego dostępu do Internetu. Na sprawcę tego zamieszania wyznaczono protokół WAP. Jego zadaniem było umożliwienie korzystania z Internetu za pomocą telefonu komórkowego, palmtopa itp. Rzeczywistość jednak bywa brutalna – „Internet w komórce” okazał się nieco zmodyfikowaną i ulepszoną wersją czarno- -białej telegazety. Bardzo drogiej telegazety…

Nie trzeba być geniuszem, aby dojść do wniosku, że WAP się nie sprawdził. Wystarczy sięgnąć po jakąkolwiek branżową gazetę, aby przekonać się, że prasa skreśliła ten standard. Czy rzeczywiście WAP okazał się niewypałem?

Oda do Internetu bez kabla

O bezprzewodowym dostępie do Internetu z każdego miejsca na Ziemi bez konieczności korzystania z komputera marzyli niewątpliwie wszyscy użytkownicy jego „stacjonarnej” odmiany. Marzenie to stało się rzeczywistością w 1998 roku, kiedy Nokia, Unwired Planet, Ericsson i Motorola powołały do życia WAP FORUM i tym samym opracowały założenia prawdziwie mobilnego dostępu do Sieci. Wszyscy byli pewni jednego: WAP zrewolucjonizuje rynek usług dostępu do Internetu, a w ciągu kilku lat liczba użytkowników mobilnego Internetu będzie większa niż liczba internautów stacjonarnych. Tymczasem minęły już trzy lata, a zarówno producenci telefonów komórkowych, jak i operatorzy GSM dwoją się i troją, aby zapobiec ostatecznej klęsce WAP.

W obecnej formie WAP jest mało atrakcyjny dla surferów przyzwyczajonych do przeglądarek WWW.

Krótka historia upadku

Specjaliści od marketingu od samego początku usiłowali wmówić wszystkim przyszłym, potencjalnym użytkownikom usług opartych na protokole WAP, że oferowany w ten sposób dostęp do Internetu jest identyczny z tym, który oferują komputery stacjonarne. Wtedy właśnie nastąpiło pierwsze rozgoryczenie. Internet przez WAP okazał się „brzydki” i niemalże całkowicie pozbawiony elementów graficznych. Taka sytuacja spowodowana była ograniczeniami technologicznymi. Mały, czarno-biały ekranik o niezbyt dużej rozdzielczości nie był w stanie wyświetlać kolorowych grafik o dużych rozmiarach. Dodatkowo wbudowany w telefon modem był zbyt wolny (maks. 9600 bps), aby pobierać i wysyłać dane bardziej skomplikowane niż tekst. Projektanci WAP-owych stron bardzo szybko zrezygnowali więc z umieszczania na swoich stronach wszelkich „wodotrysków”. Generalnie pierwotne założenie twórców WAP-u – dać użytkownikom dostęp do najnowszych wiadomości z różnych dziedzin z dowolnego miejsca na Ziemi – zostało zrealizowane, ale obietnica Internetu w „komórce” pozostała nie spełniona. Największym problemem były mały wybór terminali WAP, ich wysokie ceny oraz niezbyt interesujące oferty operatorów i wysokie ceny usług.

To wszystko sprawiło, że zainteresowanie WAP-em było dużo mniejsze, niż oczekiwano, a z samej usługi korzystali jedynie zapaleńcy. W miarę upływu czasu część problemów została rozwiązana. Na rynku pojawiało się coraz więcej aparatów wyposażonych w przeglądarkę WAP (obecnie niewielu producentów decyduje się na sprzedawanie telefonu bez takiego programu), ale wielkość transferu, zawodność oraz ceny pozostały niemalże nie zmienione.

Teorii, jakoby WAP okazał się niewypałem, nie podzielają polscy operatorzy telefonii komórkowej. W roku 2000 Era sprzedała 40 tysięcy telefonów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę WAP. Ze statystyk wynika, że zdecydowana większość użytkowników tych telefonów aktywnie korzysta z usług WAP. Stworzone specjalnie dla tego celu serwisy informacyjne cieszą się dużą popularnością, notując od kilku do kilkunastu tysięcy wejść tygodniowo. Podobnie sytuacja wygląda w Plus GSM. W ubiegłym roku sieć ta sprzedała ponad 100 tys. telefonów. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Idei do końca roku 2000 sprzedała 500 tysięcy telefonów WAP, a 80% ich użytkowników aktywnie korzysta z usług opartych na tym protokole. Wszystko wskazuje na to, że w roku 2001 sprzedaż telefonów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę WAP diametralnie wzrośnie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w chwili obecnej niewielu producentów decyduje się na nieimplementowanie takiego oprogramowania w swoich najnowszych aparatach, nie będzie to obiektywny wskaźnik tego, czy konkretny klient kupił telefon dla WAP czy też WAP otrzymał dodatkowo i nie ma zamiaru z niego korzystać.

Info

WAP
http://www.wapforum.org/
http://www.mobilegprs.com/

Na płycie CHIP-CD dołączonej do bieżącego numeru, w dziale Temat numeru: Dostęp do Internetu | Technologia WAP znajduje się wstępna specyfikacja WAP-u 2.0.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News