Duży palmtop?

Idealny komputer przenośny nie istnieje. Dlatego właśnie producenci prześcigają się w tworzeniu notebooków, które spełnią oczekiwania możliwie szerokiego grona odbiorców lub jednej wybranej grupy, do jakiej są adresowane.

Cassiopeia Fiva zaprojektowana została dla osób, które komputera używają głównie do prostych zadań – edytor tekstu, nieskomplikowane arkusze kalkulacyjne, poczta elektroniczna czy przeglądanie stron WWW – a jednocześnie wymagają, by był on możliwie mobilny. Tej ostatniej cechy nie sposób zresztą przeoczyć. Urządzenie jest bardzo małe (niewiele większe od kartki formatu A5) i lekkie – jego waga nie przekracza kilograma.

Notebook formatu A5 – małe rozmiary to dla jedych zaleta, dla innych zaś wada. Klawisze są wystarczająco duże, ale przydałby się ekran dotykowy.

Zastosowanie notebooka do prostych zadań implikuje jego wyposażenie i moc obliczeniową. Fiva wyposażona jest w układ firmy Transmeta – Crusoe. Jednostka TM5600 standardowo taktowana jest zegarem 500 MHz, jednak dzięki specjalnemu oprogramowaniu Mobile Cockpit II jej parametry pracy można regulować w zakresie 300-500 MHz (1,2-1,6 V). Użytkownik ma do dyspozycji trzy predefiniowane ustawienia: Economy (układ taktowany jest zegarem 300 MHz, wyświetlacz podświetlony jest z połową mocy), Normal (procesor pracuje z prędkością 500 MHz, ale w trakcie bezczynności zwalniany jest do 300 MHz, wyświetlacz korzysta z 3/4 mocy podświetlenia) oraz Full (tak jak w Normal, ale podświetlenie jest najjaśniejsze, komputer i dysk nigdy nie ulegają zaś uśpieniu).

Użytkownik może ustawić dodatkowo jeden własny profil, decydując, jak szybko ma pracować procesor (300/400/500 MHz), jak mocno podświetlony powinien być ekran (8 poziomów) oraz po jakim czasie ma nastąpić wyłączenie dysku twardego, przejście w stan uśpienia i hibernacji.

Komunikację ze światem zewnętrznym zapewniają modem oraz karta sieciowa, choć połączenie z innym komputerem może nastąpić również za pomocą kabla USB czy FireWire. Niestety, brakuje standardowych interfejsów – szeregowego i równoległego. Za wyraźne niedociągnięcie należy uznać również brak portu podczerwieni, ułatwiającego drukowanie, komunikację z palmtopem czy nawet podłączenie do Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego. Użytkownik może skorzystać jednak z jednej karty PCMCIA, podłączając np. napęd dyskietek lub czytnik CD-ROM, a nawet złącza CompactFlash. To ostatnie przyda się szczególnie posiadaczom cyfrowych aparatów fotograficznych, korzystających z odpowiednich kart.

Ciekawostkę stanowi również instalacja dwóch systemów operacyjnych. Pierwszy – Windows Me – służy do codziennej pracy. Drugi, będący w zasadzie prostą nakładką bazującą na Linuksie, umożliwia połączenie z serwerami FTP i odtwarzanie plików muzycznych. Ze względu na małą maksymalną głośność wbudowanego głośniczka oraz zdublowanie możliwości głównego systemu rozwiązanie można to traktować w zasadzie tylko jako ciekawostkę.

Cassiopeia Fiva
Procesor: Transmeta Crusoe TM5600 Pamięć RAM: 80 MB
Układ graficzny: SMI LynxEM+, 2 MB
Dysk twardy: IBM Travelstar DJSA-210 (10 GB)
Modem: Lucent Soft Modem AMR 56K
Karta sieciowa: Realtek RTL8139 Fast Ethernet (10/100 Mbit)
Wyświetlacz: TFT 8,4″, 800×600 pikseli
Chipset: ALi M1533
Złącza: PCMCIA typ II, RGB (D-Sub), CF Card (CompactFlash), RJ-11 (modem), RJ-45 (karta sieciowa), USB, audio: mikrofonowe, słuchawkowe
Bateria: Li-Ion, 1800 mAh
Waga: 990 g
System operacyjny: Windows Me (ang.)
Oprogramowanie: Mobile Cockpit II
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 8490 zł
+ praca na akumulatorze 2,5-6 godzin
+ duże możliwości komunikacyjne
+ niewielkie wymiary i waga
– wysoka cena
Producent: Casio, Japonia
http://www.casio.com/
Dostarczył: Zibi, Warszawa
tel.: (22) 610 05 51
http://www.zibi.com.pl/
Więcej:bezcatnews