DVD bez blokady regionu

Blokada regionu spotykana w komputerowych napędach i odtwarzaczach DVD to teoretycznie zapora nie do obejścia. Czy rzeczywiście tak jest?

Korzystając z okazji, kupujemy za granicą lub na bazarze płytę DVD, wkładamy do napędu w naszym komputerze i… z naszego gardła wydobywa się jęk zawodu. Blokada regionu wydaje się barierą nie do przeskoczenia.

System regionów, obowiązujący w przypadku odtwarzaczy i płyt DVD, został stworzony ewidentnie w celu podziału wpływów producentów i dystrybutorów filmów. Czy jednak rzeczywiście uczciwie kupiony w USA film „nie działa” w Polsce?

Dzięki programowi DVD Genie możemy zapomnieć o blokadzie przełączania regionów w programowym odtwarzaczu płyt.

Okazuje się, że w wielu przypadkach możemy ominąć zabezpieczenia urządzeń i krążków. Utrudnieniem jest fakt, że czasem musimy pokonać więcej niż jedną przeszkodę. Dla uspokojenia warto zauważyć, że trudno nazwać takie działanie kradzieżą – w końcu w obu przypadkach chodzi o naszą, legalnie nabytą własność.

Problem 1:

napęd DVD. Większość obecnie produkowanych napędów jest wyposażona w mechanizm zapobiegania częstym zmianom regionu. Działa on w ten sposób, iż po włożeniu do napędu pięciu płyt z różnymi oznaczeniami regionów napęd automatycznie blokuje ten kod, którym był opatrzony ostatni z krążków. W takim przypadku może nam pomóc tylko jedno – uaktualnienie firmware’u urządzenia.

Najpierw musimy poznać dokładne oznaczenie napędu. Jeśli nie chcemy otwierać obudowy komputera, możemy skorzystać z innego rozwiązania. Dokładny symbol czytnika jest mianowicie wyświetlany przez BIOS podczas startu peceta.

Następnie pobieramy z Internetu – najlepiej ze strony producenta napędu – najnowszy firmware urządzenia. Instrukcję instalacji znajdziemy zazwyczaj zarówno na tej samej stronie WWW, jak i w pliku archiwum zawierającym upgrade.

UWAGA:

w razie użycia niewłaściwego pliku z firmwarem zachodzi ryzyko trwałego uszkodzenia napędu!

Problem 2:

oprogramowanie. Programowe odtwarzacze filmów DVD, takie jak WinDVD czy PowerDVD, również pozwalają jedynie na pięciokrotną zmianę kodu regionu. Na szczęście i w tym przypadku istnieje rozwiązanie problemu – jest nim program DVD Genie. Jego najnowszą w momencie powstawania tego tekstu wersję (4.05) można znaleźć na stronie podanej w ramce „Info”. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji wybieramy kartę Auto Region i zaznaczamy opcje Auto Region selection on startup oraz Auto Run selected player after region set. Następnie zamykamy okno DVD Genie i uruchamiamy odtwarzacz DVD.

W przypadku próby odtworzenia filmu przeznaczonego dla kilku regionów zobaczymy okienko dialogowe, pozwalające na wybór odpowiedniej strefy. DVD Genie „oszukuje” odtwarzacz, umożliwiając nam oglądanie dowolnego filmu. Jeżeli nadal będą się pojawiały problemy z odtwarzaniem niektórych filmów (świadczące zazwyczaj o dodatkowych zabezpieczeniach), możemy skorzystać z zakładki okna DVD Genie odpowiadającej naszemu odtwarzaczowi software’owemu i na niej wybrać odpowiednią strefę.

Info

Strona DVD Genie
http://www.inmatrix.com/genie/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.