Internet: Szybko, Dobrze i Natychmiast!

Słowo ISDN przez wielu z nas kojarzone jest najczęściej z “tajemniczym” rodzajem telefonii stacjonarnej. Ale to tylko połowa prawdy – usługi dostępne dzięki technologii ISDN to przede wszystkim cyfrowa transmisja danych – czyli coś, co wiąże się bezpośrednio z Internetem.

Strony WWW, a wraz z nimi cała światowa Pajęczyna, stały się niezwykle popularnym medium informacyjnym – także i w naszym kraju. Jak wskazują różne badania, większość internatów uzyskuje dostęp do Sieci dzięki modemom współpracującym z tradycyjnymi analogowymi liniami telefonicznymi. Niestety, wiele osób wie z własnego doświadczenia, jak bardzo frustrujące jest korzystanie z łączy największego polskiego operatora. Czy naprawdę nie mamy wyboru i jesteśmy skazani na niskie transfery i wysokie rachunki?

Na szczęście tam, gdzie pojawili się niezależni operatorzy, sytuacja zmienia się na lepsze. W większych miastach coraz częściej mamy wybór zarówno samego operatora, jak i sposobu podłączenia do centrali – analogowo lub cyfrowo. Obecnie telefonia cyfrowa ISDN jest dostępna nie tylko w ofercie TP SA, ale również firm konkurencyjnych, np. Dialogu lub Netii. Dlatego rozważając “założenie telefonu”, warto od razu zdecydować się na łącza cyfrowe, które gwarantują nam lepszą jakość usług. No dobrze, ale co z dostępem do Internetu – w jakich sytuacjach wystarczy zwykła karta terminala ISDN, a kiedy przydatna okaże się minicentrala telefoniczna? Oczywiście odpowiedź na to i podobne pytania zależy od wielu czynników, między innymi od tego, czy będziemy korzystali z nowej technologii w domu, w biurze czy też w podróży.

Analog kontra cyfra

Od chwili wynalezienia telefonu przez Grahama A. Bella tradycyjna sieć telefoniczna – tzw. PSTN (Public Switched Telephone Network) – działa na tej samej zasadzie i niestety od lat dziedziczy, ze względu na kompatybilność, również wady pierwszych urządzeń telekomunikacyjnych. Z dzisiejszego punktu widzenia najpoważniejszym ograniczeniem jest pasmo przenoszenia sygnału telekomunikacyjnego, zawierające się w granicach od 300 do 3400 Hz. Dla transmisji sygnału cyfrowego telefonia analogowa umożliwia przesłanie maksymalnie do 56 kilobitów danych w ciągu jednej sekundy (modemy pracujące w standardzie V.90 i V.92).

W przypadku cyfrowej linii ISDN (Integrated Services Digital Network) – patrz: CHIP 9/2001, 2196 – wykorzystując dwa kanały B, transmisja danych odbywać się może z szybkością do 128 kilobitów na sekundę. Ponadto, dzięki temu że dane przesyłane w sieci ISDN niejako z definicji są cyfrowe, możliwe jest przesyłanie sygnału wideo (wideotelefonia), informacji graficznych (faks), dźwięku (mowa) lub innych dowolnych zerojedynkowych danych – w szczególności komputerowych.

Instalacja sieci ISDN u abonenta jest bardziej skomplikowana niż w przypadku podłączenia zwykłej linii analogowej, z czym na początku związane są niestety stosunkowo wysokie opłaty za montaż “gniazdka” telefonicznego. Operator telekomunikacyjny doprowadza do odbiorcy tak zwane zakończenie sieciowe NT (Network Termination). Do modułu NT podłączany jest czterożyłowy kabel, do którego podpina się urządzenia abonenckie – maksymalnie osiem sztuk. Aparaty telefoniczne, faksy i inne urządzenia końcowe użytkownika nazywane są terminalami TE (od angielskiego Terminal Equipment), przy czym rozróżnia się terminale cyfrowe TE1 (np. cyfrowe aparaty telefoniczne czy modemy ISDN) oraz analogowe TE2, podłączane za pomocą specjalnej “przejściówki” TA (Terminal Adapter).

Pomimo tych wszystkich technicznych zawiłości i dość trudnej terminologii sieć telefoniczna ISDN dla końcowego abonenta jest tak samo łatwa w użytkowaniu jak klasyczna linia analogowa. Dodatkowo zdecydowanie większa prędkość transmisji przyczynia się do znacznego poprawienia komfortu pracy.

Gniazdka do podłączenia głośników i mikrofonu umożliwiają wzbogacenie terminala ISDN o funkcje telefonu głośno mówiącego.

Zaplątany w sieci

Korzystając z sieci ISDN, szczególnie przy połączeniu z Internetem, można zauważyć znaczącą poprawę komfortu użytkowania w stosunku do tego, co oferuje tradycyjna telefonia analogowa. Negocjacja połączenia trwa mniej niż sekundę, a nie dłuższą chwilę, raz zestawione połączenie z operatorem jest utrzymywane tak długo, jak tego potrzebuje abonent, a przede wszystkim nie następują samoczynne przerwania połączenia. Możliwe jest również takie skonfigurowanie łącza, aby dynamicznie nawiązywać połączenie z wykorzystywaniem jednego lub dwóch kanałów B – w zależności od potrzeb użytkownika. Technologia ta, określana terminem BOD (Bandwidth on Demand, czyli pasmo na żądanie), pozwala więc optymalnie wykorzystać linię telefoniczną, obniżając koszty połączenia. Co więcej, w każdej chwili możemy skorzystać z telefonu (lub go odebrać, gdy ktoś do nas dzwoni) bez przerywania połączenia z Internetem, a jedynie zwalniając szybkość transmisji do 64 kbit/s (jeden kanał B).

Info

Telekomunikacja Polska
http://www.tpsa.pl/isdn/

Netia
http://www.netia.pl/

Dialog
http://www.dialogok.pl/

Na dołączonej płycie CD w dziale Temat Numeru: dostęp do Internetu| Modemy ISDNznalazły się sterowniki i dokumentacja techniczna części z testowanych urządzeń. Krążek zawiera szczegółowe dane techniczne, wyniki testu oraz publikowane wcześniej na naszych łamach artykuły dotyczące ISDN-u.

Więcej:bezcatnews