Konserwatywni inaczej

Myszka i klawiatura to podstawowe narzędzia pracy z komputerem. Warto zadbać, by urządzenia te były wygodne i dostosowane do wymagań dzisiejszych aplikacji.

Jak wielką rolę w codziennym życiu odgrywa przyzwyczajenie, nie muszę nikomu uświadamiać. Przykładów takiego stanu rzeczy nie trzeba daleko szukać: wystarczy spojrzeć przed siebie… na biurko. Przeciętny użytkownik peceta, nie przywiązując większej uwagi do zewnętrznego wyglądu swojego komputera, modernizuje jedynie jego wnętrze. A wszystko to w ramach zasady: szybciej, mocniej, więcej… Pieniądze są nieważne, liczą się jedynie megaherce. Czy nie lepiej byłoby zmienić te slogany na: „praktyczniej – w trosce o zdrowie”?

Kto powiedział, że klawiatura ma służyć tylko do „wklepywania” znaków? Multimedia, Internet, ergonomia to pojęcia na stałe związane również i z tym urządzeniem.

Firma Logitech, specjalizująca się w produkcji peryferiów komputerowych (klawiatur, myszy, kamer itp.), dba nie tylko o funkcjonalność swych urządzeń. Ciekawe wzornictwo, nie mniej praktyczne jak sam wygląd danego podzespołu, koncern ten opanował do perfekcji. Nie spoczywając na laurach, Logitech wciąż udoskonala sprawdzone na rynku konsumenckim konstrukcje. Dowodem takiego postępowania jest zestaw Cordless Desktop Optical. Mimo iż mowa tu o bezprzewodowej klawiaturze wraz z myszą, równie dobrze można o nich pisać jak o ozdobach komputera i biurka.

Klawiatur wyposażonych w dodatkowe przyciski funkcyjne jest wiele. Jednak tylko znikomy procent to przemyślane konstrukcje. Z prawdziwą pasją Logitech projektuje funkcjonalne urządzenia, które przede wszystkim nie szkodzą…

Nie tylko znaczki

Już na pierwszy rzut oka widać, iż komplet Cordless Keyboard oraz MouseMan Optical przeznaczony jest dla wymagających użytkowników. Całkowitej modernizacji w porównaniu z wcześniejszymi dokonaniami projektantów uległ profil klawiatury. Dzięki wyeliminowaniu stosowanych dotąd pochyłości używanie klawiatury nie powoduje zmęczenia nadgarstków nawet po wielogodzinnej pracy. Jedynie sposób umocowania klawiszy, przypominający wschodnie pola uprawne – tzw. tarasy – ze względu na popularność, jaką cieszył się wśród użytkowników, pozostawiono bez zmian. Wydzielone sekcje klawiszy „nawigacyjnych” (iTouch) rozbudowano o dodatkowe funkcje. Oprócz stosowanych dotąd dwóch „stref” internetowych oraz jednej multimedialnej, skupiających w pełni programowalne klawisze funkcyjne, dodano trzecią – iNav. Wzbogacona rolką i dwoma przyciskami, stanowi nie lada gratkę zarówno dla internautów, jak i osób pracujących z wieloma aplikacjami. Oprócz oczywistego przeznaczenia „kółka” – przewijanie ekranów, również w trakcie obsługi aplikacji, jego pomoc może okazać się nieoceniona. Uzyskanie powiększenia zdjęcia, edycja pliku tekstowego, sortowanie muzyki czy zdjęć – wszystkie te funkcje dostępne są po przyciśnięciu rolki. Szybkie wpisanie żądanego adresu URL możliwe jest dzięki dodatkowemu klawiszowi GO. Podczas surfowania po serwisach WWW przydatnym okaże się przycisk BACK, umożliwiający „cofanie” się do poprzednio oglądanych stron.

Optyka pod ręką

Mówiąc o udogodnieniach w obsłudze oraz nowych kształtach, nie sposób pominąć myszy, stanowiącej integralną część kompletu. MouseMan Optical w wersji bezprzewodowej zyskał równie interesujący i praktyczny kształt co klawiatura. Obły profil „gryzonia” znakomicie dopasowany jest do kształtu dłoni. MouseMan wyposażony został w trzy przyciski oraz rolkę, która dzięki aplikacji MouseWare może być wykorzystana jako klawisz, a po bokach obleczony jest materiałem zapobiegającym przesuwaniu się myszy w dłoni. Optyczny układ rejestrujący zmiany w położeniu jest na tyle precyzyjny, iż nawet najmniejszy ruch „gryzoniem” powoduje przesunięcie kursora. Jednak, pomimo dopracowanego sterownika urządzenia, zdarza się, iż mysz od czasu do czasu „zasypia”. Efekt ten, bardziej irytujący niż przeszkadzający w pracy, może być spowodowany błędną komunikacją pomiędzy urządzeniem i odbiornikiem. Poprzez częste aktualizacje oprogramowania firma Logitech dba o swych klientów, należy się więc spodziewać, że problem ten zostanie szybko rozwiązany.

Cordless Desktop Optical

Klawiatura
Sposób komunikacji: fale radiowe
Liczba klawiszy: 105
Liczba klawiszy programowalnych: 9
Liczba dodatkowych klawiszy: 9
Liczba rolek: 1
Zasilanie: 4 ogniwa typu AA
Waga: 1200 g (wraz z bateriami)

Mysz
Sposób komunikacji: fale radiowe
Mechanizm pomiaru przesunięcia: optyczny
Liczba przycisków: 3+1 (rolka)
Liczba rolek: 1
Waga: 153 g (z bateriami)
Gwarancja: 60 miesięcy
Cena kompletu: 595 zł

+ ergonomiczne kształty
+ ergonomiczne kształty
+ wysoka funkcjonalność
– wysoka cena
Dane producenta: Logitech, Szwajcaria
http://www.logitech.com/
Dostawca: Logitech Polska, Katowice
http://www.logitech.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.